حالت شب
text hidden

۹ راه برای انجام بهتر مدیتیشن

۹ راه برای انجام بهتر مدیتیشن
1331 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

موانع انجام مدیتیشن

آیا مدیتیشن کردن برای‌تان دشوار است؟ آیا با موانع و حواس‌پرتی‌ها روبه‌رو می‌شوید؟ دوست دارید مدیتیشن‌تان را بهبود ببخشید؟

کسانی که شروع به مدیتیشن کردن می‌کنند، با حواس پرتی‌های بسیاری که آن‌ها را از این کار باز می‌دارد روبه‌رو می‌شوند. این حواس‌پرتی‌ها اجازه‌ی تمرکز و مدیتیشن عمیق را به آنها نمی‌دهند.

افکار مختلفی به ذهن خطور می‌کنند، نگرانی‌ها و اضطراب‌ها توجه را مختل می‌کنند و سر و صداها و احساسات فیزیکی تمرکز را به هم می‌زنند. اگر مشغول یادگیری مدیتیشن هستید احتمالاً به راهکارهای زیر برخورده‌اید، اما تکرار آن‌ها و یادآوری‌شان می‌تواند برای‌تان سودمند باشد.

 

راه های انجام بهتر مدیتیشن

۱ – با ذهن‌تان کنار بیایید

بعد از نشستن به منظور مدیتیشن، درست پیش از شروع، به خودتان بگویید که تمام افکار و مشکلات باید تا زمان پایان مدیتیشن‌تان صبر کنند. این جملات را مصمم چندین بار تکرار کنید تا وقتی افکار به ذهن‌تان خطور کردند حواس‌تان باشد. به ذهن‌تان بگویید که مهم نیست هر فکر چقدر مهم است، اما باید تا پایان کارتان صبر کند. این کار به آرام ماندن و نادیده گرفتن افکار مزاحم کمک می‌کند.

۲ – از هر چیزی که ممکن است مزاحم‌تان شده یا حواس‌تان را پرت کند اجتناب کنید

حین مدیتیشن کردن احتمالاً با کمی حواس‌پرتی و افکار مزاحم روبه‌رو می‌شوید. می‌توانید چند مورد زیر را انجام دهید:

_ در مکانی که تنها هستید و کسی مزاحم‌تان نمی‌شود مدیتیشن کنید.

_ در و پنجره‌ها را برای جلوگیری از ورود سر و صدا ببندید.

_ تلفن و موبایل‌تان را خاموش کنید.

_ تلویزیون و رادیو و کامپیوترتان را خاموش کنید.

۳ – سعی کنید هر روز در یک زمان مشخص مدیتیشن کنید

اگر هر روز سر یک ساعت مشخص مدیتیشن کنید، به زودی مدیتیشن کردن آسان‌تر می‌شود. ذهن به طور خودکار یادش می‌آید که در آن زمان مشخص مدیتیشن کند و شما مقاومت ذهنی کمتری را تجربه خواهید کرد. صبح اول وقت یا سر شب وقت‌های مناسبی برای مدیتیشن هستند اما می‌توانید هر وقتی که راحت‌تر هستید را انتخاب کنید.

۴ – در یک مکان مشخص مدیتیشن کنید

سعی کنید مکانی را برای مدیتیشن ترتیب بدهید. می‌توانید یک اتاق مخصوص، گوشه‌ی یک اتاق، دفترتان یا در باغ باشد. مدیتیشن کردن در یک مکان مشخص خوب است چرا که آن مکان را به مدیتیشن کردن مرتبط می‌کنید و مدیتیشن در آنجا آسان‌تر خواهد بود.

۵ – قبل از مدیتیشن غذا نخورید

پس از غذا خوردن، انرژی بدن به سمت فرآیندهای هضمی هدایت می‌شود. به خاطر همین است که پس از یک وعده‌ی غذایی سنگین، احساس بی‌حسی و خواب‌آلودگی می‌کنیم. حواس‌تان باشد که گرسنه هم نباشید که تمرکزتان به هم می‌ریزد.

۶ – راحت و با پشتی صاف بنشینید

در یک حالت راحت نشستن مهم است. این کار موجب اجتناب از تنش وارد کردن به ذهن و بدن‌تان می‌شود. باید راحت باشید تا ذهن‌تان راحت تمرکز کند. می‌توانید روی زمین یا روی صندلی بنشینید.

۷ – بدن‌تان را ریلکس کنید

اغلب حین مدیتیشن کردن، تمرکز یا انجام هر کار ذهنی، تمایل به جمع کردن و تنش وارد کردن به بدن را داریم. باید این عادت را کنار بگذارید. تنش فیزیکی غیر ضروری بدن را خسته کرده و ذهن اجازه نمی‌دهد تمرکز داشته باشید. باید یاد بگیرید که بدن‌تان را ریلکس کنید.

۸ – اگر حواس‌تان پرت می‌شود عصبی نشوید

مهم نیست چند بار ذهن‌تان برای خودش پرسه بزند، فقط با آرامش آن را به مدیتیشن برگردانید. بسیار اتفاق می‌افتد که مدیتیشن را فراموش کرده و به چیزهای دیگری فکر کنید. این برای یک ذهن آموزش ندیده طبیعی است. از دست ذهن‌تان عصبانی و عصبی نشوید. آرام بوده و ادامه دهید.

۹ – نگرشی مثبت داشته باشید

نگرش مثبت شما را از دشواری‎‌ها، حواس پرتی‌ها و موانع نجات می‌دهد. داشتن نگرشی مثبت باعث می‌شود آرام مانده و در مدیتیشن بهتر شوید.

برچسب ها:, , , , , , , , , ,