حالت شب
text hidden

۶ نیاز اساسی تمام انسان ها ، علت اصلی کارهایی که می کنیم

۶ نیاز اساسی تمام انسان ها ، علت اصلی کارهایی که می کنیم
1411 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

نیاز های اساسی انسان ها

به کمک مطالبی که در این مقاله وجود دارد ، می توانید علت اصلی کارهایی که انجام می دهید را بفهمید.با دانستن نیازهای اساسی انسان ها می توانید حتی رابطه عشقی یا شغلی خود را بهبود بخشید.هرچیزی که انسانها انجام میدهند به دلیل برطرف کردن یکی از این ۶ نیاز است.شناخت این نیازها خیلی اهمیت دارد.ریشه بسیاری از مشکلات روحی و اجتماعی ، جرم و جنایت ها در برطرف نکردن این نیاز ها قرار دارد.

با اینکه باورها و ارزش های انسان ها متفاوت هستند، اما نیازهای اولیه همه انسانها یکی است. همه ما هر روز این نیازهای اولیه را که از صدها سال پیش در سیستم عصبی ما کدگذاری شده اند، برآورده می سازیم.

 

۶ نیاز اساسی انسان ها عبارتست از:

 

۱- احساس راحتی و آرامش و قطعیت

همه ما به احساس آرامش، راحتی، ثبات و امنیت نیاز داریم.حس اینکه همه چیز تحت کنترلمان است، احساس امنیت و اینکه بدانید در انتظار شما چه چیزی است تا مانع درد شوید و در زندگی خود لذت ایجاد کنید. هرچقدر این نیاز در شما قوی تر باشد در زندگی و کارتان کمتر ریسک خواهید کرد.

 

۲- عدم قطعیت ، تنوع و غافلگیر شدن

اگر هر لحظه بدانیم قرار است چه اتفاقی بیفتد و همه چیز در کنترل ماست، خسته و دلزده خواهیم شد و احساس خواهیم کرد نیازی از ما ارضا نشده است.همه ما از دیدن فیلمی که چند بار دیده ایم خسته می شویم.سعی کنید در نوع و رفتار های خود در رابطه های عشقی  تنوع را وارد کنید و گرنه بزودی از هم خسته خواهید شد.

 

۳- احساس مهم بودن و خاص بودن

یک از بزرگترین و شاید عجیب ترین نیاز های انسان ها همین نیاز است.به همین دلیل ساده اما قدرتمند هست که اینستاگرام و فیس بوک میلیاردها دلار در آمد زایی داشته اند.کافی است همین الان به عکس ها و پست های خود یا دوستان و افراد مشهور نگاهی بکنید.نیاز به تایید شدن در انسان ها چیزی است که می تواند زندگی هر کسی را به تباهی و یا خوشبختی بکشاند. انسانها دوست دارند تایید و پذیرفته شوند و نسبت به خود حس مهم بودن پیدا کنند.

بعضی ها با پیشرفت  کردن ومدرک گرفتن ، بعضی ها با یک خالکوبی روی پوستشان ، بعضی ها با حمل اسلحه و چاقو  و ارتکاب جرم و جنایت احساس مهم بودن را تجربه میکنند.خیلی ها این نیاز را با خرج کردن پول  و یا تلاش برای ثروت مند شدن برطرف می کنند.

 

۴- ارتباط و عشق

همه ما نیاز به ارتباط و عشق داریم.این نیاز بسیار مهم است و می تواند زندگی هر انسانی را دستخوش تغییرات بزرگی کند.آمار بسیار بالای طلاق در ایران و یا ریشه بسیاری از اعتیاد ها در برطرف نکردن درست این نیاز است.برخی از مردم این نیاز را با عبادت کردن برطرف می کنند برخی هم با دوستی و رفاقت با هم جنس خود و برخی هم با نگهداری از حیوانات خانگی مثل سگ ، گربه ، کبوتر و پرنده.عده ای هم با تفریح و طبیعت گردی این نیاز را رفع میکنند.

 

چهار نیاز اول نیازهای مربوط به شخصیت شماست ، شما این نیازها را چه بدانید و چه ندانید ، برآورده می کنید. اما دو نیاز بعدی نیازهای روحی هستند ، نیازهایی معنوی هستند که رضایت و خوشحالی ماندگار ما را سبب می شوند.

 

۵- رشد کردن و پیشرفت

همه انسان ها به رشد و تکامل نیازمندند. چون اگر رشد نکنیم ، فرق ما با یک مرده در چیست؟ اگر در زمینه شغلی و عشقی خود پیشرفت نکنیم ، در آینده نزدیک احساس پوچی در ما ایجاد خواهد شد. اگر مقدار حساب بانکی ما هر چقدر که هم می خواهد باشد زیاد نشود ، ناخود آگاه حسی برای تلاش کردن و سر کار رفتن نخواهید داشت.

 

۶- کمک کردن و بخشیدن

برای اینکه زندگی ما معنادار باشد، باید ببخشیم و به دیگران کمک کنیم.بیل گیتس که زمانی ثروت مند ترین انسان جهان بود به یک دلیل ساده اما مهم این رتبه را از دست داد.او میلیارد ها دلار از ثروت خود را برای کمک به فقرا و گرسنگان در آفریقا هزینه کرد.زندگی درمورد من نیست ،درمورد ما است.

 

هر کاری که ما انجام می دهیم، در جهت برآورده کردن یک یا چند مورد از این ۶ نیاز است.

وقتی شما غذا می خورید، در واقع می خواهید نیاز اول خود را برطرف کنید. (احساس آرامش و راحتی می کنید) علاوه بر این، وقتی وضعیت خود را تغییر می دهید، که به کاهش استرس شما کمک می کند، دنبال تنوع و برطرف کردن نیاز دوم خود هستید. وقتی کسی را دوست دارید، می خواهید نیاز خود به ارتباط و عشق را برآورده کنید. وقتی به خودتان هدیه ای می دهید، احساس می کنید فرد مهمی هستید.

برچسب ها:, , , , , , , , , ,