حالت شب
text hidden

گرافولوژی ، دست خط شما چه چیز از شخصیت تان می‌گوید

گرافولوژی ، دست خط شما چه چیز از شخصیت تان می‌گوید
1235 بازدید
زمان مطالعه : 5 دقیقه

چرا هر فردی ، دستخط مخصوص خودش را دارد ؟

 

«گرافولوژی» علم مطالعه و بررسی شخصیت فرد بر اساس نحوه نوشتن وی است که در زمان ارسطو کشف شده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. اساس علم گرافولوژی این است که زمانیکه افراد از عضلاتشان و انگشتها برای نوشتن به کار میبرند، این موارد، کاملا تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه او هستند. از آنجاییکه ضمیر ناخودآگاه است که رفتارهای فرد را کنترل کرده و مسئول قسمت بزرگی از ویژگیهای شخصیتی اواست، دستخط فرد میتواند ویژگیهای شخصیتی زیادی  از او را به نمایش گذارد.ضمیر ناخودآگاه آنچه که مینویسیم را کنترل میکند و به این دلیل بعضی حقایق مخفی درباره شخصیت ما توسط آنچه روی کاغذ مینویسیم، روشن میشود. گرافولوژی روی علایم مختلفی تمرکز میکند ، مثلا سایز کلمات، فاصله بین کلمات، حاشیه ها و فشار وارد شده بر کاغذ هنگام  نوشتن از جمله این موارد هستند.

 

با نوشتن یک جمله شروع کنید. پیشنهاد ما این است: “The quick brown fox jumps over the lazy dog.” سپس، این مطلب شخصیت و دست خط را بخوانید تا متوجه شوید دست‌خط‌تان چه چیزی درباره‌ی شما می‌گوید.

 

۱. اندازه حروف و واژه‌ها

اندازه حروف و واژه‌ها
اندازه حروف و واژه‌ها

حروف بزرگ شما دوست دارید از سوی دیگران درک شوید و مورد توجه آنها قرار بگیرید.حروف کوچک شما دقت و تمرکز بالایی دارید و درون‌گرا هستید.

افرادی که با حروف بزرگ مینویسند افرادی برونگرا هستند. این افراد بیشتر اعتماد به نفس بالا، هیجان و انگیزه  دارندو فرد بخشنده ای هستند. جالب است بدانید که هنگام نوشتن یک مطلب، اگر از آن باشید، سایز حروفتان بزرگتر میشود. این نکته خود را در آزمونها بیشتر نشان میدهد. وقتیکه شما از پاسخ خود مطمئن هستید آنرا با حروف بزرگتر (نسبت به حالت نرمال خود) خواهید نوشت درحالیکه اگر از آن مطمئن نباشید، آنها را با حروف کوچکتری مینویسید.

شخصی که با حروف کوچک مینویسد، تمرکز خوبی  داردو دقت بالایی دارد. همچنین  امکان داردمحافظه کار بوده و اعتماد بنفس پایینی داشته باشد.از نظر اجتماعی هم، چنین فردی کمتر از کسی که با حروف بزرگ مینویسد، اجتماعی است.کسی که سایز نوشتن حروف او در یک متن یکسان متغیر است، معمولا دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی است.

 

۲. شیب دست‌خط‌ تان

شیب دست‌خط‌تان
شیب دست‌خط‌تان

شیب به سمت راست شما قلب محور، مهربان، پراحساس و پرشور هستید. شما برای خانواده و دوستان‌تان ارزش قائل هستید. بدون شیب شما منطقی هستید نه احساساتی. بسیار واقع‌گرا هستید. شیب به سمت چپ دوست دارید با اشیاء کار کنید تا آدم‌ها. شما درون‌نگرا و کم‌حرف هستید.

 

۳. میزان فشار قلم

میزان فشار قلم
میزان فشار قلم

فشار زیاد شما احساساتی قوی دارید و چیزها را با شور و شوق زیادی حس می‌کنید. شما می‌توانید در نشان دادن واکنش سریع باشید. فشار کم شما به راحتی از جایی به جای دیگر حرکت می‌کنید و به لحاظ احساسی خیلی خودتان را خسته نمی‌کنید.

فشار زیاد روی کاغذنشانگر این است این است که فرد مورد نظر، دارای انرژی  زیادی است. منظور از انرژی، نه تنها انرژی فیزیکی بلکه انرژی ذهنی هم میباشد. چنین افرادی، جنگ کردن را تا زمانیکه آنچه میخواهند بدست بیاورند، ادامه میدهند. او همچنین با همه سختی ها میجنگد و همچنین از فعالیتهای فیزیکی هم  لذت میبرد. همیشه در تلاش است و اگر متوقف شود، دچار حس عذاب وجدان میشود. معمولا در زمینه ها و شاخه های مختلفی (که شاید بهم مرتبط نیز نباشند) حضور دارد و معمولا در همه آنها نیز جزء بهترینهااست. همچنین این شخصیت، معمولا رقابت طلب و اهل مسابقه است.

این افراد معمولا انرژی کمی داشته و ترجیح میدهند فعالیتهایی را انجام دهند که انرژی کمتری را می خواهد و احتمالا تا حدی حساس هم  باشند. این فرد، انعطاف پذیری بیشتری داشته و در برابر تغییرات، قابلیت سازگاری بیشتری را دارد. اکثریت زنان در این دسته هستند و به این نوع از نوشتن، نوشتن زنانه هم گفته میشود.

 

۴. فاصله‌ی بین خطوط

فاصله‌ی بین خطوط
فاصله‌ی بین خطوط

فاصله‌ی کم بین خطوط: شما در مدیریت زمان بسیار ضعیف هستید. فاصله‌ی مناسب بین خطوط: شما نسبت به مرزها آگاهی دارد.افرادی که بین خطوط خود ، فاصله زیادی را در نظر میگیرند،اعتماد به نفس  دارند و ممکن است دارای خصوصیات رقابت جویانه باشند.

اگر فاصله بین خطوط در تمام صفحه طوری رعایت شود که تا انتها عوض نشده باشد،نشان دهنده قابلیت های برنامه ریزی مناسب فرد است زیرا اگر فرد بخواهد از صفحه به خوبی بهره ببرد و نوشته ی خوبی را تحویل دهد،باید این فاصله را یکسان نگه دارد.نویسنده هایی که فاصله کمی را بین خط ها در نظر بگیرند،معمولا از تنها شدن،ترس دارند.یا اینکه از ترک شدن توسط جامعه و دیگران، میترسند.ضمیر ناخودآگاه آنها میکوشد تا با نزدیک نگه داشتن خطوط،نیاز آنها به صمیمیت را جبران نماید.

اگر این طور چیزی را مشاهده کردید ،این مورد نشان دهنده این است که فرد دارای شخصیت متعادلی است.به طور مثال اگر فرض کنیم که فاصله بین خطوط نشان دهنده نیاز فرد به صمیمیت است،با دیدن فاصله گذاری متعادل بین خطوط،میتوانید تشخیص دهید که نیاز فرد برای صمیمیت به طور نرمال است.

گرافولوژی فاصله غیربرابر  میان خط ها

خطوط با فاصله نابرابر نشان دهنده این است که فرد،دمدمی بوده و غیرقابل پیش بینی میباشد.

 

۵. اتصال حروف و نزدیکی کلمات

اتصال حروف و نزدیکی کلمات
اتصال حروف و نزدیکی کلمات

حروف متصل و کلمات نزدیک: شما فردی منطقی، روشمند هستید و در تصمیم‌گیری بسیار دقیق هستید. حروف غیرمتصل و کلمات با فاصله: شما باهوش و اهل شهود هستید.

 

۶. ناحیه‌ی بالایی

ناحیه‌ی بالایی
ناحیه‌ی بالایی

حرف ال (L) که قسمت بالای آن حلقوی شده: شما امید و آرزوهای بزرگی برای آینده دارید.

حرف ال (L) کوچک که دو طرف خط ترسیم آن بر هم مماس باشند یا از روی هم رد شوند: احتمالا آرزوها و امیدتان را سرکوب کرده‌اید.

حرف تی (t) که بالای آن حلقوی شده: شما نسبت به انتقاد حساس هستید و ممکن است دچار پارانویا باشید.

حرف تی (t) که دو طرف خط ترسیم آن بر هم مماس باشند یا از روی هم رد شوند: شما کارمند خوبی هستید، منظم و خویشتن‌دار هستید.

 

۷. ناحیه‌ی پایینی

ناحیه‌ی پایینی
ناحیه‌ی پایینی

حرف وای (y) نازک: شما در زمینه‌ی انتخاب دوست خوب، گزیده‌کار هستید.

حرف وای (y) پهن: شما دوستان بسیار زیادی دارید.

حرف وای (y) دراز: شما عاشق سفر هستید.

حرف وای (y) کوتاه: شما اهل خانه و خانواده هستید.

 

۸. شکل نقطه‌ی حرف‌ای (i)

شکل نقطه‌ی حرف‌ای
شکل نقطه‌ی حرف‌ای

نقطه‌ی توخالی حرف‌ای (i): شما مانند بچه‌ها و بازیگوش هستید. هنرمند هستید و دوست دارید برجسته باشید.

نقطه‌ی توپر حرف‌ای (i): از به هم ریختگی خوش‌تان نمی‌آید و توجه زیادی به جزییات دارید.

 

۹. جای قرار گرفتن خط افقی حرف تی (t)

جای قرار گرفتن خط افقی
جای قرار گرفتن خط افقی

در بالای حرف: شما دارای عزت نفس هستید و اهدافی برای خودتان دارید.

در پایین حرف: اهداف کوچک و بیم و نگرانی‌های زیاد دارید.

برای اینکه بتوانید شخصیت دیگران را به خوبی بشناسید ، از چند روش دیگر هم بررسی کنید. مثلا ، با یادگیری علم چهره شناسی، میتوانید نتایج حاصل از چهره شناسی و گرافولوژی را کنار هم بگذارید و ویژگی های شخصیتی را که توسط هر دو علم تایید شده است را مشخص کنید.

برچسب ها:, , ,