حالت شب
text hidden

چگونه یک رابطه سالم و بلند مدت عاشقانه بسازید ؟

چگونه یک رابطه سالم و بلند مدت عاشقانه بسازید ؟
1750 بازدید
زمان مطالعه : 9 دقیقه

روابط های عادی

اگر قبلا در رابطه های عشقی حاضر بوده باشید، یا اینکه رابطه نزدیکان و دوستان خود را چک کرده باشید، احتمالا میدانید همه رابطه ها، خیلی تمایل دارند که به راحتی و در کوتاه مدت از هم بپاشند و به سمت تلخی بروند.بیشتری ها رابطه ها حتی به یکسال نیز نمیکشند و به سرعت به پایان خود میرسند. باید بدانید که رابطه ها بطورخود به خودی، تمایل دارند به سمت پاشیده شدن بروند، مگر اینکه برای حفظ آن، مطالعه کنید، زمان بگذارید و انرژی صرف کنید. چون در حقیقت، در یک رابطه، کاری که میکنید این است که دو فرد را در کنار هم قرار میدهید که هرکدام از این افراد، باورها، علایق، نیازها و خلق و خو های خاص خود را دارند.

در وحقیقت یک رابطه، مانند رقصی دو نفره است که باآغاز رابطه، دو نفر به هم نزدیک شده و میخواهند یک رقص زیباتر را به نمایش بگذارند. آنها تعامل کرده و باهم میرقصند و این رقص جدید، باید منظم و هماهنگ باشد تا زیباتر از رقص تک نفره و مجزای آنها باشد. هرچقدر که مدت زمان این رقص دو نفره زیاد شود، روشن است که احتمال از هم پاشیدن و تخریب این رقص بیشتر میشود و برای اینکه این دو باهم هماهنگ باشند، لازم است که هر کدام از آنها به تنهایی رقص را بلد بوده و درحقیقت درک متقابلی از یکدیگر داشته و هرکدام، سطح مشخصی از رشد و شخصیت را بطور مکررکسب کنند و مهارتهای خود را افزایش دهند.

یک رابطه، بطور عادی تمایل دارد بسمت فروپاشی برود

مشکلی که در اکثریت جهان و جامعه موجود است این است که مردم دوست دارند با ورود به رابطه، آنرا بصورت عادی و همانطور که پیش می آید، ادامه دهند و بدون اینکه روی مهارتهای خود، ارتقای خود و شناخت خود از جنس مخالف مطالعه ای داشته باشند، رابطه را ادامه دهند تا ببینند چه اتفاقی می افتد. این درحالیست که یک رابطه، بطورعادی تمایل دارد بسمت فروپاشی برود. آنها فقط دوست دارند با هم همراه شوند و به همین شکل ادامه دهند تا ببینند چه اتفاقی رخ میدهد.

باید بدانید برای اینکه یک رابطه ادامه بیابد(خصوصا با اهداف بلند مدتی مانند ازدواج)، باید بصورت ویژه روی خود کار کنید، در غیر اینصورت باید دقتکنید که بیش از نصف ازدواجها و رابطه ها به طلاق و جدایی منجر میشود. شما باید دائما مطالعه کنید و روانشناسی مربوط به رابطه، عشق، جذابیت، و غیره را بررسی کنید.

همانگونه که برای سفر به کره ماه، سالها مطالعه و محاسبات پیچیده انجام میشود و رشته دانشگاهی وجود دارد(چون پیچیده است)، برای حفظ یک رابطه نیز شما باید مطالعات لازم را انجام دهید و خود را ارتقا دهید زیرا حفظ دو نفر در کنار هم، چه بساخیلی دشوار تر از حفظ یک سفینه فضایی در فضا باشد.

یک رابطه سالم چه ویژگیهایی را داراست؟

سه نوع رابطه هست :

 1. رابطه وابسته : دو طرف، هرکدام به تنهایی احتیاج هایی داشته و برای پر کردن آن نیاز به هم میرسند. این نوع رابطه بد ترین نوع رابطه است و رابطه ای دردناک میباشد. در این رابطه، وقتیکه فرد مقابل چیزی که میخواهید را ندهد(به هر دلیل)، ناراحتی به وجود می آید. باید بدانید هیچکس نمیتواند از نظر روانشناسی شما را کامل کند. و این مساله از نظر روانشناسی غیر ممکن یا بهتر بگوییم، کمیاب است که طرف مقابل همه نیازهای شما را در همان لحظه رفع کند. اگر بخواهیم با رقص مقایسه کنیم، این نوع رابطه، همانند رقصی است که دو نفر، به تنهایی رقص را بلد نیستند. حال زمانیکه که بهم برسند نیز قطعا نمیتواند رقص خوبی را به نمایش بگذارند. در واقعیت در این نوع رابطه، افراد به تنهایی نمیتوانند با خودشان خوشحال و آرام باشند، پس چه طور امکان داردوقتی بهم میرسند، این آرامش را حفظ کنند ؟در این نوع از رابطه، دو نفربه تنهایی نقص دارند، پس چطور امکان دارد بهم برسند و وضعیت بهتری را خلق کنند ؟
 2. رابطه مستقل : بهتر از نوع اول است. دوطرف کاملا مستقل هستند و هرکدام مسیر خود را میگذرانندکه این مسیر با مسیر فرد مقابل متفاوت است. اما به هرحال این رابطه نیز باید اندک اندک به سمت رابطه نوع سوم برود و میتواند با تبدیل شدن به رابطه نوع سه، وضعیت خارق العاده خود را کسب کند.
 3. نیمه مستقل :هرکدام از طرفین این رابطه، روی خود کار کرده و مستقل هستند. هردو توان روانشناسی و روحی خوبی را داراهستندو طبق مثالی که از رقص دونفر گفتیم، آنها خود رقصیدن را بلد هستند! کارکرد مغز خود را بلد هستند، کنترل احساسات خود را بلدند و حال که بهم میرسند، میتوانند رقص زیباتری را خلق کنند. از با هم بودن لذت میبرند و میکوشند با هم رشد کنند و همدیگر را کامل کنند و لحظات زیباتری را ایجادکنند.
 4. یک نوع رابطه خیلی کمیاب نیز به احتمال خیلی بسیار کم، میتواند وجود داشته باشد(در فیلمها !) و آن هم این است که دو طرف با همه وجود و در همه لحظات، جانشان را برای همدیگر و نیازهای هم بدهند تا همدیگر را کاملا پر کنند. در حقیقت در این رابطه افراد همزمان با رشدی که از درون خود دارند، توجه خیلی ویژه ای را به رشد طرف مقابل و بهترین شدن طرف مقابل هم دارند. و با همه وجود برای دادن بهترین حسها به طرق مقابل تلاش میکنند. آنها حتی آنقدر مطالعات دقیقی دررمورد جنس مخالف داشته اند که دقیقا میدانند که چگونه در رابطه خود تنوع ایجاد کنند. بطورخلاصه هردوی این افراد یک استاد تمام در شناخت ذهن و نیازهای فرد مقابل و توجه به آنهاست.

هرچند این وضعیت خارق العاده است اما از نظر روانشناسی این مساله، خیلی خیلی کمیاب است و احتمال اتفاق افتادن آن هم خیلی کم است.
اگر چنین شرایطی بتواند ایجاد شود،هیچ رابطه ای زیباتر از این مورد نخواهد بود(البته پایان خیلی تلخی هم دارد ، مثلا با مرگ یکی از طرفین، دیگری آسیب زیادی را متحمل خواهد شد مگر اینکه تواناییهای ذهنی و روحی لازم را کسب کند). درمورد این رابطه، نکته مهم این است که دو طرف در عین وابستگی باید تلاش کنند پیشرفت کنند و در این چاه نیفتند که از مسیر پیشرفت کنار کشیده و فقط محو یکدیگر شوند زیرا این رابطه حسهای خارق العاده ای را بهمراه خواهد داشت و به همین دلیل، ممکن است باعث شود افراد از رشد خود غافل شوند. این نوع رابطه تقریبا مشابه حالت سوم است و اگر بتوانید چنین رابطه ای را بسازید ، همه چیز خارق العاده خواهد شد. بدینصورت که هرکدام از طرفین، در تلاش است که بار خود را به دوش کشیده و حس خوب را در درون خود بسازد، و بطور همزمان تمام تمرکز او روی این است که بهترین حسها را به طرف مقابل ارائه کند و نیازهای او را رفع کرده و حتی بعضا با مصالحه کردن، برای او بهترین باشد. این رابطه به معنای حقیقی فوق العاده خواهد بود. اما لازمه آن قدرت روحی بالا در هر دوطرف رابطه است.

مجددتکرار میکنیم، یک رقص دونفره فقط در یک حالت زیباست و آن زمانی است که هردو به رقصیدن مسلط باشند. بنابر این اگر در رابطه هستید، خود را به طور مکرر در همه ابعاد رشد دهید.

 

نکته های مهم برای یک رابطه بلند مدت سالم :

 

 1. برای یک رابطه خوب، شما باید روی مهارتهای روانشناسیتان کار کنید. آیا میتوانید ۳۰ دقیقه به تنهایی در اطاق مانده و به خودی خود، شاد باشید ؟ شما باید روی زندگی خود کار کنید. روی سلامت و زیباییتان کار کنید. روی کنترل احساسات و عصبانیتتان کار کنید. روی ادب و احترام متقابل کار کنید. روی علم و دانش خود کار کنید. بیاموزید چه طور ه جذاب باشید، چطور همیشه آرام باشید. روی وفاداری و بلوغ فکری خود کار کنید. روی ترسها، باورها و غیره کار کنید تا هر روز بهتر شوید. شما کسی را جذب میکنید که دقیقا در وضع مشابه شما قرار دارد یا اینکه فرد مکمل خود را جذب میکنید. خود را بهترین نسخه خودتان کنید تا فرد مشابهی را جذب کنید. شما باید بهترین رقاص باشید تا با بهترینها برقصید و رقص زیباتری را به وجود آورید.
 2. اگر علم روانشناسی کافی را ندارید، زمان زیادی را با هم نگذرانید. در رابطه وابسته، دو زوج بهم پناه می آورند و همیشه با هم اند. و به دلیل اینکه بسیار زیاد با هم هستند، از هم زده میشوند(دقت کنید که اگر دو زوج روی خودشان کار کنند، این نکته مصداق ندارد و هر ثانیه با هم بودن، میتواندسبب ایجادعشق بیشتر میان آنها شود). اگر بهترین غذا یا حس دنیا را نیز هر لحظه به شما بدهند، زده میشوید (مگر اینکه علمی مانند NLP را بصورت عمیق یاد بگیرید). باید هدفتان اولین و مهمترین چیز در زندگیتان باشد. هر روز با هم نباشید. حتی اگر با پدر و مادرتان نیز هر روز با هم باشید، احتمال بحث بیشتر میشود. اگر یکدیگر را هر هفته یک بار ببینید، بهتر است چون میتوانید هیجان خود را برای دیدن هم حفظ کنید.
 3. صداقت : شما نمیتوانید یک رابطه سالم و بلند مدت را با دروغ ایجاد کنید. مثلا درباره گذشته یا کارهایتان صداقت داشتن خیلی مهم است. بدون صداقت، امکان پذیرنیست که در بلند مدت رابطه خوبی داشته باشید. نباید اعتماد بین شما با لو رفتن دروغهایتان از بین برود. حتی اگر بعضی وقتها، صداقت داشتن کل رابطه را به خطر می اندازد، صداقت را انتخاب کنیدچون اگر مشخص شود که شما چیزی را مخفی کرده اید یا دروغ گفته اید، اعتماد میان شما از بین میرود و شانس داشتن یک رابطه بلند مدت خیلی کم میشود. منظور ما از صداقت داشتن فقط در مسایل خیبلی مهم نیست. بلکه گفتن سیاستمندانه جملاتی مانند : دیگر دوستت ندارم(به دروغ)هم عدم صداقت است. قهر کردن با هدف رسیدن به وضعیت دیگر و سیاست چیدن در رابطه عدم صداقت است. صادقانه و بدون سیاست زندگی کنیدچون قرار است برای مدت طولانی با هم باشید.
 4. قوانین و خواسته های دو طرفه ای را عنوان کرده و تحت هیچ شرایطی نگذارید قوانین و خواسته های طرف مقابلتان از شما زیر پا گذاشته شود.
 5. روی یکدیگر متعصب باشیدو این را نشان دهید که مهمترین فرد در زندگی شما عشق شماست. خانواده و دوستان اهمیت دارند اما باید قبول کنید و نشان دهید که مهمترین فرد در زندگی شما شریک زندگی شماست که زمان زیادی را با او میگذرانید. باید بدانید که در حال حاضر شما زندگی جدیدی راشروع کرده و خاطرات را رقم میزنید و بعدها قرار است فرزندانی را به جامعه تحویل دهید بنابر این باید روی خودتان تعصب ویژه داشته باشید. یکدیگر را به همه دنیا نفروشید و شریکتان را از هر کسی بیشتر دوست داشته باشید و اولویت دهید.
 6. در طول رابطه از گذشته درس بگیرید و چیزهایی که در گذشته سبب بروز بحث شده است را دوباره تکرار نکنید. با یادگیری است که شما میتوانید امید داشته باشید رابطه روز به روز رشدمیکند وگرنه اگر در همه رابطه بحثها بر سر یک موضوع خاص باشد، جالب نیست. برای مشکلات و بحثهایی که یکبار پیش می آید، راه حل دائمی بیابید تا اولین بحث درباره موضوعی خاص آخرین بحث درمورد آن نیز باشد.
 7. دلیل حضور شما در رابطه باید بخشیدن باشد نه گرفتن. شما باید از بخشیدن لذت ببرید و از خوشحال کردن آن فرد حس خارق العاده ای بدست آورید. به یاد داشته باشید که بطور عادی، وقتی ببخشید، دریافت خواهید کرد. دو طرف بایدتمام تمرکز خود را روی بخشیدن کرده و نیازهای فرد مقابل را به خوبی برآورده سازد.
 8. هرگاه در بخشی کم کاری کردید ، با تمام وجود به جبران آن بپردازید و همیشه این قانون را به خاطر داشته باشید که اگر انرژی مثبت و یا منفی دهید، همان انرژی به خودتان هم باز خواهد گشت چون شما در یک کشتی هستید.
 9. روی ارتباط خود کار کنید : ارتباط مهمترین عاملی میباشدکه رابطه را زنده نگاه میدارد. اگر در یک رابطه نیازها، ترسها و احساسات درونی خود را نتوانید به راحتی به فرد مقابل بگویید، شانسی برای رابطه بلند مدت ندارید. شما بعنوان دو نفر که برای مدت طولانی قرار است کنار هم باشید، باید ارتباط خوبی با هم داشته و حرفها را با هم بزنید. قهر کردن قطع ارتباط است که نتیجه آخر آن تخریب رابطه خواهد بود. وقتی احساسات خود را مخفی میکنید، انتظار نداشته باشید طرف مقابل ذهن شما را بخواند. خانمها باید توجه ویژه تری نسبت به این نکته داشته باشند چون طبق ساختار ذهنی بیشتر دوست دارند همه چیز را غیر مستقیم بگویند و نیازهای خود راپنهان کنند. اگر یک ارتباط بسیار سالم داشته باشید امکان ندارد موضوعی بتواند رابطه را بهم بزند. آفت های یک ارتباط سالم، مواردی مثل پرخاش، قهر کردن، بی احترامی، و لجبازی است که اصلا نمیگذارد ارتباط صحیحی برقرار شود. هیچوقت احساسها و نیازهایتان راپنهان نکنید. وقتی مشکلی پیش آمد، سریعا آنرا عنوان کرده و همچنین تلاش کنید درلحظه، چیزی که باعث ناراحتی فرد مقابل شده است را رفع کنید و از دل او در بیاورید. نگذارید زخمها کهنه شوند.
 10. مصالحه کردن : زمانیکه ارتباط قوی شد،تا جایی که ممکن است ، مصالحه کنید.توجه کنید که اگر در جایی، مصالحه کردن نیازمند قربانی کردن یکی از نیازها و خواسته های اساسی شماست، هیچوقت این کار را انجام نداده و تلاش کنید راه حل دیگری را جایگزین آن کنید. چون انسانها در نهایت، از جایی به بعد نمیتوانند تحمل کنند و قربانی کردن یکی از نیازهای دوطرف در بلند مدت،سبب ضربه به کل رابطه میشود.
 11. ابراز عشق : به شریک زندگی خود بگویید که به او علاقه دارید و دلسوز او باشید.
 12. قدردان شریک زندگیتان باشید. این مورد یکی از مهمتری ویژگیهایی است که باید در خود ایجاد کنید. انسانها دوست دارند وقتی برای یک رابطه انرژی میگذارند، نتیجه آنرا در ریزترین چیزها، حتی در نوع حرف زدن فرد مقابل بیشتر از گذشته ببینند. مثلا خانمی که چندین سال است همه انرژی خود را در یک رابطه گذاشته است، یا مردی که سالهاست انرژی گذاشته است، لایق برخورد های بیرحمانه نیست. مردی که سالها در بهترین لحظات و سختی ها کنار همسرش بوده، لایق برخورد بد نیست. باید قدر لحظه ها را دانسته و حرمت تلاشهای یکدیگر را حفظ کنید. اگر قدرشناسی در رابطه حضور نداشته باشد، انگار تمام خاطرات و تلاشها به فنا میرود و هیچ چیز وجود ندارد. دقیقا مثل اینکه هر کاری میکنید، باد شود و به هوا برود. پس باید قدر یکدیگر را بدانید.
 13. در سختی هاهم در کنار شریک زندگی خود باشید. نشان دهید که در سختی ها، درکنار شریک زندگی خود هستید و بدون دقت به اینکه چه اتفاقی می افتد، عاشقانه کنار او باشید.
 14. هدیه دهید، قابل پیش بینی نباشید، نگذارید زندگی کسل کننده و قابل پیشبینی شود. نگذارید همه زندگیتان، مجموعه ایی از الگوهای تکراری شود. اگر الگوهای تکراری در زندگی شما زیاد شود، همه چیز کسل کننده خواهد شد(حتی اگر همه چیز بهترین باشد).
 15. رفتار متقابل : همان کاری را با شریک زندگی خود کنید که دوست دارید او با شما انجام دهد. این قانون را مد نظر داشته باشید.
 16. منفی بین بودن میتواند همه رابطه را بهم بزند. همواره سعی کنید خوشبین باشید و در کنار هم رشد کنید.
 17. روی اخلاق خود کار کنید و خود را ارتقا دهید. در رابطه بلند مدت، توان اخلاقی و روحی است که میتواند باعث حفظ رابطه شود. ویژگیهایی مانند مهربانی، کنترل خشم، بخشنده بودن و فراموش کردن گذشته، جذابیت، پر انرژی بودن، خوشبین بودن، بخشنده بودن، احترام نگاه داشتن، معرفت داشتن. بله، همه ویژگیهای مثبت را در خود به وجود آورید زیرا در رابطه همه چیزهایی که میبخشید، و همه انرژیهای مثبتی که میدهید، به سمت شما باز خواهد گشت.
 18. اگر کار اشتباهی کردید، پای اشتباه خود بایستید. اگر خط قرمزی را در رابطه رد کردید، تاوان آنرا هرچقدر که هست پس بدهید(مقدار این تاوان را طرف مقابل شما حق دارد که تعیین کند). آماده باشید که به هر شکل ممکن، تاوانش را پس بدهید، و نسبت به آنچه اتفاق می افتد، گارد نگیرید. وقتی اشتباه میکنید، مسئولیت رفتار خود راقبول کنید. ممکن است مثلا تاوان اشتباه شما، چند روز کم محلی، یا قهر و یا حتی پرخاش و عصبانیت طرف مقابل باشد. به هرحال پای اشتباه خود بایستید.
 19. مشوق شریکتان باشید و انگیزه و انرژی بدهید نه اینکه مخرب باشید و انرژی منفی به او بدهید. ازیاد ببرید که شما هردو در یک کشتی هستید و نمیتوانید با سوراخ کردن کشتی که خودتان در آن هستید، به مقصد برسید.
 20. مقایسه نکنید. اگر مقایسه میکنید هم همیشه شریک زندگی خود را بالاتر نشان دهید. شما هردو مسافر یک کشتی هستید و در یک کشتی هستید. شما یک تیم هستید. نمیتوانید با پایین آوردن شریک زندگیتان درمقابل سایر کشتی ها،اوج بگیرید. لحظات خوش شما، با هم و در کنار هم رقم میخورد. هیچوقت تلاش نکنید زندگی دیگران را زیباتر از لحظات خودتان نشان دهید. این زندگی است که شما در آن حضور دارید. به خود و زندگی خود ضربه نزنید.

نهایتا باید گفت که هر دونفری که کنار یکدیگر قرار بگیرند، قطعا هزاران تفاوت در میان آنها، باورها و سخنانشان وجود خواهد داشت. تنها چیزی که هر مشکلی را رفع خواهد کرد و باعث مصالحه طرفین بخاطر یکدیگر خواهد شد، عشق حقیقی و با تمام وجود است. اگر واقعا عشقی حقیقی را در رابطه خود به وجود آورید، خواهید دید که حتی اگر فرهنگهای دو طرف کاملا با هم متفاوت باشد نیز، طرفین حاضر به مصالحه خواهند بود.همچنین میتوانید با مطالعه این مقاله کمیاب ، راز های مخفی جذابیت را بدانید و هرکسی را شیفته و عاشق خود کنید: مشاهده مقاله …

برچسب ها:, , , , , , , , , ,