حالت شب
text hidden

چند راه آسان برای افزایش سرعت تایپ

چند راه آسان برای افزایش سرعت تایپ
86 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

تایپ کردن

در دنیای مدرن امروزی بدون تردید تسلط به کامپیوتر امتیاز بزرگی برای موفقیت در شغل است. برنامه های حسابداری ، برنامه نویسی و بسیاری موارد دیگر هست که سرعت تایپ کردن در آن تاثیر گذار است.اگر شما به مانند بسیاری موقع تایپ کردن مدام به صفحه کلید ها خیره هستید ، سرعت تایپ پایینی دارید.در این مقاله راه هایی ساده ای را به شما نشان می دهیم تا سرعت تایپ خود را بالا ببرید.

 

1- خطا، فرصتی برای پیشرفت

وقتی برای اولین بار شروع به فراگیری تایپ سریع می کنید، زیاد خطا می کنید. موفقیت شما بستگی به این دارد که به خطاهای خود چگونه نگاه می کنید؛ شکست یا فرصتی برای پیشرفت؟ ذهنیت شما نسبت به خطاها نقش مهمی در کیفیت یادگیری دارند. بنابراین اگر خطاها را فرصتی برای پیشرفت ببینید، سرعت یادگیری شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

2- از تکرار غافل نشوید

تایپ کردن رابطه مستقیمی با حافظه عضلانی دارد. به این معنی که عضلات شما بعد از مدتی با تکنیک هایی که یاد گرفته اید، سازگار می شوند. بهترین و کوتاه‌ترین راه برای تقویت حافظه عضلانی، تکرار است. تکرار!

 

3- به کیبورد نگاه نکنید

کسانی که دو انگشتی تایپ می‌کنند، یک نگاهشان به صفحه کلید و یک نگاهشان به مانیتور است و اگر قرار است از روی متنی تایپ کنند، باید سه جا را نگاه کنند: متن اصلی، کیبود و صفحه کلید. این کار باعث کندی و خستگی زودهنگام چشم و مغز می‌شود.

افزایش سرعت تایپ
جایگاه درست انگشتان بروی کیبورد

 

4- تمرین هوشیار

معمولا تایپیست‌های حرفه‌ای طبق عادت متون را تایپ می‌کنند و هوشیار نیستند. این مسئله باعث افزایش سرعت می‌شود اما از پیشرفت یادگیری جلوگیری می‌کند. و ممکن است بعد از مدتی نیاز به اعمال تغییرات هوشیارانه در روند عملکرد تایپ شما باشد. البته این امر اثرات مطلوبی دارد. به این ترتیب به یک برنامه ذهنی جدید تبدیل می‌شود.

 

5- حس و تصور

هنگام تایپ کردن، حس کنید و کاملا نقش یک تایپیست حرفه ای را در وجود خود تجربه کنید. برای افزایش سرعت عملکرد در تایپ، باید راحت باشید. حالات نشستن را رعایت کنید. مدل دست‌ها را به ترتیب معین روی صفحه کلید قرار دهید. و سعی کنید حس و حالتان را عمیق تصور کنید و بروز دهید. در واقع حس مثبتی که از این کار دریافت می‌کنید باعث استخراج الگو‌هایی به وسیله ضمیر ناخودآگاه می‌شود. به مرور این عملکرد ذهنی، نمود عینی پیدا می‌کند؛ ناخودآگاه جایگاهی در ذهن دارد که با برنامه ریزی یاد می‌گیرد و در صورت آموزش درست، بازخورد مثبت و قابل توجهی خواهد داشت.

 

6- اشتباه آگاهانه

ضمیر ناخودآگاه هر چیزی را در ذهن تصور و احساس شود می‌پذیرد و قدرت تشخیص محتوای خوب و بد را ندارد. اگر اشتباهی در تایپ شما وجود دارد، بگذارید ناخودآگاه شما آن را حس کند و بشناسد. سپس عملکرد درست را جایگزین آن کنید. پس برای شروع تغییر باید خوب حس بگیرید و خودتان را در جایگاه فرضی تصور کنید تا ناخودآگاه این عملکرد را یاد بگیرد. با این روش سرعت تایپ شما به شکل محسوسی بهبود خواهد یافت.

7- وضعیت آلفا

یکی از راه‌های ارتباط با ناخودآگاه، ایجاد وضعیت آلفا است. در واقع وقتی ذهن متمرکز و خالی از افکار پراکنده می‌شود. بدنتان را ریلکس کنید و با تنفس‌های عمیق شکمی به آرامش ذهن و جسمتان کمک کنید. با این کار ناخودآگاه شما فعال می‌شود و تمام چیز‌هایی را که تصور می‌کنید ضبط می‌کند. از جزئیات غافل نشوید. ناخوداگاه برای واقعیت بخشیدن به تصور ذهنی شما به این جزئیات تصویری نیاز دارد. یکی از شرایطی که به راحتی می‌توانید به ناخودآگاه وارد شوید این است که قبل از به خواب رفتن در حالتی که خواب‌آلوده( حالت خلسه) هستید، بدنتان را ریلکس کنید تا وارد وضعیت آلفا شوید، سپس تمام موارد مربوط به تایپ را از قبیل کیبورد و کلید‌ها در ذهنتان مجسم کنید.

 

8- کنترل خودآگاه

حواستان باشد که به ضمیر خودآگاه میدان ندهید. اگر مجال تحلیل و فکر کردن برای این ضمیر فراهم شود شما را محدود می‌کند، و باعث می‌شود فرآیند به ناخودآگاه واگذار نشود. دخالت های خودآگاه است که میتواند محدود کننده سرعت شما شود و نگذارد که تمام فرآیند به ناخودآگاه واگذار شود. به دلیل کند بودن ضمیر خودآگاه هر فعالیتی با محدود و کند شدن مواجه می‌شود. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند نیاز نیست که روی نحوه تایپتان تمرکز و دقت کنید. فقط و فقط آن را حس کنید.

بعداز مدتی تمرین منظم، کم کم ضمیر ناخودآگاه شما با قدرت و سرعت مثال زدنی و بینظیر خود، آنرا بر عهده میگیرد تا سرعت شما در آن کار خیلی  بالا رود.

برچسب ها:, , , , , , , , , ,