حالت شب
text hidden

چطور براحتی خودمان را هیپنوتیزم کنیم

چطور براحتی خودمان را هیپنوتیزم کنیم
1041 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم به ما کمک می کند تا عادات بد را ترک کنیم ، غم ها را فراموش کنیم و یا اینکه خود را برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی برنامه ریزی کنیم.

کاربرد خود هیپنوتیزم

۱- خودبینی و نشاط در زندگی

۲- ازدیاد مقاومت جسمی و فکری

۳- معالج بیخوابی

۴- بیدارشدن از خواب در هر موقع دلخواه

۵- درمان و کاهش درد

۶- تقویت تمرکز فکر ، اراده و حافظه

۷- تیزبینی و تیز شنوایی

۸- سرعت در یادگیری

۹- موفقیت در امتحانات و یادآوری خاطرات بسیار دور

۱۰- برطرف کردن مشکل ترس و عدم اعتماد بنفس

 

مراحل خود هیپنوتیزم

بهتر است این دو نکته را بدانیم ؛

اولا باید در یک محیط ساکت و آرام و حتی الامکان نیمه تاریک انجام گردد تا زمینه بیشتری برای حالت تمرکز ذهن که رکن اساسی حالت هیپنوتیزم است، فراهم شود .مورد دوم هم این است که برای انجام خود هیپنوتیزم ، شخص باید نیمه گرسنه باشد و با معده پر ، تمرین خود هیپنوتیزم نکند .

  1. به جایی بروید که بتوانید تنها باشید و کسی نیز مزاحمتان نشود.
  2. روی یک تخت یا مبل راحت، به پشت دراز بکشید.
  3. چشمهایتان را بسته و شروع به تنفس عمیق کنید. هرچقدر تنفس شما عمیق تر باشد، در انجام خود هیپنوتیزم موفق تر خواهید بود.
  4. تمرکز روی هرکدام از اعضای بدن را آغاز کرده و هربخش از بدن را در حالت آرامش و ریلکس تصور کنید. میتوانید یک هاله نورانی آبی را تصور کنید که در بدن شما در گردش بوده و با عبور آن از اطراف اعضای بدنتان، آنها را ریلکس میکند؛ مثلا روی دست راست تمرکز کرده و سپس عضلات آنرا شل کرده و همه توجه خود را معطوف به حس آرامش حاصل از آن کنید. شما میتوانید از عبارات و تلقین هایی نظیر “آرام ” یا “من اکنون درحال آرام شدن هستم ”، برای کمک به خود استفاده کنید. به همین شکل، تمرکز خود را روی اعضای دیگر برده و همه بدن خود را آرام و ریلکس کنید و نهایتا به تصور همه بدن خود، بصورت ریلکس و آرام بپردازید درحالی که توده آبی همه آنرا در بر گرفته است و حس خارق العاده ایی دارید.
  5. شما میتوانید آنقدر این عملیات را انجام دهید که واقعا حس کنید در حال به خواب رفتن هستید.
  6. حال تصور کنید که یک بالن هلیوم به دست راست شما گره زده شده و میخواهد آنرا به سمت بالا بکشد. تصور کنید این بالن آنقدر بزرگ است که میتواند دست راست شما را تماما  بالا بکشد.
  7. اگر تمرکز را بصورت صحیح انجام داده و به خوبی تخیل خود را با همه جزییات به کار انداخته باشید، کم کم دست راست شما بالا خواهد آمد.

کاربردهای دیگر خود هیپنوتیزم

شما میتوانید تقریبا هر رفتار نامطلوب خود را با خود هیپنوتیزم ، اصلاح کنید و کنار بگذارید.کافیست بصورت مداوم،ضمیر ناخودآگاه خود را آموزش دهید که تصویر نهایی مطلوب چگونه است و آنرا مدام تصور کنید.شما میتوانید از خود هیپنوتیزم برای افزایش سرعت یادگیری،افزایش سرعت درمان و بهبودی(مثلا سرماخوردگی ها) ،جبران کمبود خواب و کسب نشاط،و یا افزایش انگیزه خود برای رسیدن به هدف و غیره استفاده کنید.مثلا یک ورزشکار میتواند با تصور کردن اینکه وزنه های سنگین تری را بلند میکند،سرعت پیشرفت خود را افزایش دهد.در واقع با اینکار،ضمیر ناخودآگاه یاد میگیرد که دستوری که به او دادید را عملی کرده و کم کم آنرا به واقعیت تبدیل کند.

برچسب ها:, , , , , , , , ,