حالت شب
text hidden

چرا فضای مجازی اعتیاد آور است و می توانند حال شما را خراب کند

چرا فضای مجازی اعتیاد آور است و می توانند حال شما را خراب کند
378 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

فضای مجازی

حضور در شبکه اجتماعی وسر زدن به صفحات مختلف آن مانند خوردن غذا برای مردم عادی شده است.بررسی ها حتی این مساله را ثابت کرده است که احساس خوشایند حضور در شبکه های اجتماعی برای افراد ۱۸ تا ۸۵ ساله بیشتر از حس سیگارکشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، پول خرج کردن و خوابیدن بوده است.

امروزه مردم را در حالی می بینیم که هنگام قدم زدن، حضور در کنار اعضای خانواده، قرارهای ملاقات و حتی جلسات کاری تمام حواس خود را معطوف به گوشی هوشمند کرده اند و حین آنکه با شما صحبت می کنند، با دوستان خود در تلگرام و اینستاگرام ارتباط دارند.

مرکز TollFreeForwarding تحقیقی را شروع کرد تا بفهمد که شبکه های اجتماعی چگونه می توانند بدن انسان را درگیر کنند و روی آن اثر بگذارند. در این بررسی مشخص شد بسیاری از ما نمی توانیم بدون چک کردن تلفن همراه بیش از پنج دقیقه دوام بیاوریم و بعضی از ما به گونه ای به شبکه های اجتماعی معتاد شده ایم که تمام شبانه روزمان با آن می گذرد.

 

8 تاثیر ویرانگری که شبکه های اجتماعی بر انسان می گذارند :

 

1- تفاوت عکس با ظاهر واقعی فرد

شاید برای شما پیش آمده باشد که بعد از مدتی دوستی با یک شخص در فضای مجازی ، با او قرار ملاقات گذاشته اید و وقتی او را از نزدیک دیدید تفاوت های زیادی با عکس هایی که در پروفایلش گذاشته بود مشاهده کردید.معمولا در فضای مجازی عکسها ویرایش شده هستند و طوری طراحی شدند که فرض بسیار زیباتر از حالت طبیعی که دارد دیده شود. اما افکار شما همواره چهره و تیپ بدنی شما را مدام با افراد دیگر مقایسه میکند و این مقایسه سبب کمتر شدن اعتماد به نفس و خراب شدن  احساسات شما میشود.

 

2- ناتوانی در جلوگیری از حواس پرتی

زمانی که شبکه های اجتماعی نخستین گام ها را برای حضور میان مردم بر می داشتند، این باور ایجاد شده بود که اعضای این قبیل پلتفرم ها به صورت ناخودآگاه مهارت انجام همزمان چند کار را کسب می کنند و مغز آنها قابلیت تفکیک کارهای مختلف را به خوبی یاد می گیرد. بررسی های جدید نشان داد که این باور کاملا غلط است و مغز افرادی که مدام در این قبیل فضاها حضور دارند به گونه دیگر عمل می کند.افرادی که حضور دایمی در شبکه های اجتماعی دارند بیش از هشت ثانیه نمی توانند روی یک مساله تمرکز داشته باشند و در مقابل میانگین زمانی که ماهی قرمز به یک موضوع توجه می کند ۹ ثانیه اعلام شده است!!!

 

3- همه درحال به دروغ نشان دادن یک زندگی بدون نقص هستند

مثلا در اینستاگرام، کمتر کسی را میبینید که وضعیت واقعی زندگی خود را به نشان بدهد. همه تلاش دارند  قسمت های منفی زندگیشان را مخفی کنند و فقط قسمت های مثبت را برای عموم به نمایش بگذارند. دقیق به همین دلیل است که شما در هیچ صفحه ای اتفاق منفی را درباره زندگی یک شخص نمی بینید. در اینصورت ، ضمیر ناخودآگاه به مقایسه می پردازد و شما را با دیگران در سطح ناخودآگاه مقایسه میکند.  در این حالت مقایسه نابرابری بین خوب و بد زندگی خودتان و خوبیهای زندگی دیگران که نمایش داده میشود ، همیشه شما شکست میخورید !

 

4- مهارت انجام همزمان چند کار

در بررسی مرکز TollFreeForwarding مشخص شد کسانی که به صورت دایم در شبکه های اجتماعی حضور دارند نسبت به کاربران معمولی اینترنت کمتر می توانند از مهارت انجام همزمان چند کار بهره ببرند و به عبارت دیگر، افرادی که معتاد به شبکه های اجتماعی نیستند مهارت بیشتری برای انجام چند کار به صورت همزمان دارند. مغز معتادان به شبکه های اجتماعی قادر نیست روی حواس پرتی های ناشی از اطلاعات مختلفی که دریافت می کند، فیلتر بگذارد و همین مساله باعث می شود این افراد نتوانند چند کار را به صورت همزمان انجام دهند.

 

5- تغییر سیستم ایمنی بدن

برخی کارشناسان بر این باورند که خطرناک ترین و بدترین تاثیری که شبکه اجتماعی می تواند روی مغز انسان بگذارد ، تغییر سیستم ایمنی بدن است. سیستم عصبی معتادان به شبکه های اجتماعی برای درک اتفاقات پیرامون تغییر می کند و داده هایی که از هر اتفاق به مغز این افراد می رسد، با واقعیت تفاوت دارد. به عنوان مثال، زمانی که بخشی از بدن این افراد دچار خارش می شود، اطلاعات مربوط به آن به گونه ای در مغز پردازش می یابد که عکس العمل نهایی یک پدیده فیزیکی جدی تر را نشان می دهد و فرد نسبت به آن اتفاق حس بدتری دریافت می کند.

 

6- گرفتن پاسخ مثبت بعد از حضور مجازی

زمانی که فرد از طرف دوستان و اطرافیان خود لایک می گیرد یا آنکه کاربران برای مطالب منتشر شده از او کامنت می گذارند، سطح دوپامین در بدن افزایش می یابد. زمانی که ۲ فرد در دنیای واقعی مقابل یکدیگر حضور دارند و با یکدیگر گفت و گو می کنند، اگر از طرف فرد مقابل مورد تایید قرار بگیرند احساس رضایت شخصی آنها ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می باد و این اتفاق در جریان ترشح دوپامین در بدن صورت می گیرد. اما زمانی که فر در دنیای مجازی حاضر می شود، پس از آنکه عکس وی مورد تایید بقیه قرار می گیرد یا کامنت هایی در جهت تایید او ارایه می شود این احساس رضایتمندی تا ۸۰ درصد بیشتر می شود و فرد برای حضور در دنیای مجازی احساس بهتری دریافت می کند.

 

7- مقایسه زندگی خودتان با دیگران

با وجود رسانه ها و شبکه های اجتماعی هر واقعیتی که از زندگی دیگران میبینید با خودتان و زندگی شخصی تان مقایسه می کنید. شما ممکن است هر بار تصاویری از شغل مناسب یا خانه های شیک یا بچه های دوست داشتنی دیگران ببینید و از خود بپرسید که چرا شما نمی توانید این ها را داشته باشید؟ چرا و چگونگی این روند نیز یک مسئله ی ساده است. مقایسه اجتماعی یک پدیده روانی است و مطالعات نیز نشان داده است که این عمل تاثیر زیاید در افسردگی فرد می گذارد. شما با مقایسه خودتان با دیگران ممکن است بیش از آنچه فکرش را بکنید افسرده و ناراحت شوید.

 

مورد 8 و البته راه درمان تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی را در « بخش دوم مقاله » می توانید بخوانید.

برچسب ها:, , , , , , , , ,