حالت شب
text hidden

چرا داشتن مدرک تحصیلی تضمینی برای موفقیت نیست

چرا داشتن مدرک تحصیلی تضمینی برای موفقیت نیست
128 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

مدرک تحصیلی

یکی از بزرگترین مشکلات امروز ما ارتباط بین مدرسه و دانشگاه با موفقیت است.شاید شما هم خیلی ها را دیده باشید که با داشتن مدرک تحصیلی معتبر اما همچنان بیکار هستند و یا از زندگی شغلی خود راضی نیستند. خیلی ها فکر میکنند که اگر فلان رشته را انتخاب می کردم الان وضعیتم خیلی بهتر بود.بارها و بارها دیده اید که مثلا دوستتان رشته شیمی یا فیزیک خوانده اما بوتیک دارد یا در بانک کار میکند !

بارها پیش آمده که دانش آموزان و دانشجویان وقتی نمرات ضعیفی می گیرند به سرعت ناراحت شده و اعتماد به نفسشان را از دست می دهند.در این مقاله یاد خواهیم گرفت داشتن مدرک تحصیلی بسیار خوب است اما نمی تواند به تنهایی تضمینی برای موفقیت آینده شما باشد.یک نکته بسیار مهم : میزان هوش یک فرد می تواند ارتباطی به نمرات تحصیلیش نداشته باشد.

 

نوابغ فراری از مدرسه

اغلب دانشمندان مشهور و مخترعان افرادی بودند که از مدرسه یا دانشگاهی که در آن تحصیل می کردند ، بنا به دلایلی اخراج می شدند و بعد از اخراج شدنشان به واقعیتی دست پیدا میکردند و به دنبال آن میرفتند و دنیارا تغییر می دادند.چند نمونه از این افراد این ها هستند:

1-توماس ادیسون
2-برادران رایت
3-بیل گیتس
4-لری الیسون
5-مایکل دل
6-استیوجابز
7-پل آلن
8-مارک زاکربرگ
….
همچنین در مقاله « افراد مشهور و موفق بدون تحصیلات دانشگاهی » می توانید لیستی از مشهور ترین افراد جهان را بشناسید که معمولا درس خوان های خوبی نبودند!

 

4 دلیل برای اینکه هوش شما ارتباطی با نمرات درسی ندارد

 

1- علاقه از هوش تاثیرش بیشتر است

به عنوان مثال خیلی ها در انجام بازی های کامپیوتری موفق هستند.بازی هایی که به هوش بسیار بالایی نیاز دارند.اما همین افراد در موقع درس خواندن ضعیف هستند.وقتی به چیزی علاقه ندارید ، ضمیر ناخودآگاه با شما همراهی نمی کند و نمی توانید از تمام توان ذهنی خود استفاده کنید.مثلا ممکن است نمرات تاریخ شما از ریاضی بهتر باشد فقط به این دلیل که به تاریخ علاقه بیشتری دارید.

2- قدرت حفظ کردن

احتمالا کلمه معروف خر خوان را شنیده باشید.برخی ها به شدت در یادگیری درس های حفظ کردنی موفق هستند.افراد زیادی هم وجود دارند که با وجود داشتن هوش زیاد ، اما حافظه ضعیفی دارند و به همین دلیل ساده در برخی دروس حفظ کردنی نمرات خوبی نمی گیرند. خوشبختانه راه های زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد که مقالات مرتبط با آن را در سایت می توانید بخوانید.

3- خلاقیت

یکی از دلایلی که بسیاری از شخصیت های معروف جهان بدون مدرک دانشگاهی هستند ، سیستم خشک و بسته آموزشی است که باعث می شود افرادی که هوش زیاد و خلاقیت بالایی دارند از آن فراری شوند.

4- احساسات

ضمیر ناخودآگاه به شدت بروی یادگیری تاثیر گذار است و اگر احساساتی که آن را در بر می گیرد مثبت نباشد ، می تواند در یادگیری شما تاثیر بزرگی داشته باشد.شاید برای شما پیش آمده باشد در دوره ای از زندگی که روحیه خوبی نداشتید و یا مشکلی برایتان پیش آمده نمرات بدی گرفته اید.پس تقویت احساسات مثبت در یادگیری اثر بسیار بزرگی دارد.

 

نکته بسیار مهمی که نباید فراموش کنید این است که نداشتن علاقه به چیزی نباید مانع یادگیری آن شود.مهندسی که عاشق ساخت وساز است اگر از ریاضی خوشش نیاید و آن را فرا نگیرید نمی تواند به عشقش برسد.کسی که عاشق پزشکی است حتما باید زبان انگلیسی را فرا بگرید گرچه شاید از آن خوشش نیاید.

برچسب ها:, , , , , , , , ,