حالت شب
text hidden

چرا بعضی ها لجباز هستند ، نحوه رفتار با افراد لجباز چگونه است

چرا بعضی ها لجباز هستند ، نحوه رفتار با افراد لجباز چگونه است
1560 بازدید
زمان مطالعه : 4 دقیقه

افراد لجباز

افراد لجباز در مورد کاری که می خواهند انجام دهند تاکید و پا فشاری می کنند و به هیچ عنوان از موضع خود پایین نمی آیند و توضیح مشخصی را درباره علت مقاومت خود ، ارائه نمیکند. این افراد به دلایل متفاوتی با دیگران لجبازی می کنند. اما با روش هایی، می توانیم به جای حرص خوردن از دست آنان ، راهی برای همراه کردن آنها با خود پیدا کنیم. در این مقاله شما را با دلایل لجبازی کردن افراد و راهکارهایی برای نحوه برخورد با آنان آشنا می کنیم .

 

دلایل لجباز شدن فرد

 

1- جلب توجه دیگران

برخی از افراد فکر می کنند دیگران به ایده های آنها توجه نمی کنند و برای اینکه نظر دیگران را به خود جلب کنند و آنها را مجبور کنند که به آنها توجه ویژه ای داشته باشند با عقاید دیگران حتی اگر خودشان از درون قانع شده باشند ، مخالفت می کنند .

2- دلایل مخفی

در بعضی از مواقع افراد برای لجبازی و پافشاری و ماندن بر سر حرفشان دلیل بسیار محکمی دارند اما بخاطر خجالت کشیدن یا دلیل دیگری، تصمیم می گیرند که دلایلشان را مخفی کنند. برخی از افراد به علت تلافی کردن درد یا ناراحتی که از گذشته به آنها رسیده است لجوجانه رفتار می کنند تا احساس پنهان تنفر و خصومتشان را نسبت به آنها نشان دهند.

3- سابقه خانوادگی و لجاجت

روحیات والدین به کودکان انتقال می یابد ولی بروز و رشد این زمینه ها تابع شرایط محیطی است . باید بدانید که کودک با روحیه لجبازی از پدر و مادر متولد نمی شود بلکه با فطرت پاک قدم به جهان هستی می گذارد و این عوامل سازنده تربیتی هستند که از او یک انسان سازگار یا فرد لجباز و یکدنده می سازند.

4- لجبازی و هویت

بعضی افراد نمی توانند کسانی را که با عقاید، افکار، ایده ها و سلایق آنها مخالف هستند تحمل کنند و با آنها مخالفت می کنند و شروع به لجبازی می نمایند و فقط به این خاطر که در این دنیا آنها با عقاید و افکارشان زندگی می کنند.

5- لجبازی و پاداش

بعضی اوقات افراد به این دلیل لجبازی می‌کنند که چیزی را که می‌خواهند بتوانند با لجبازی هم شده به دست آورند. در این مورد فرد با استفاده از لجبازی‌اش از مقاومت دیگران در برابر خواسته‌هایشان ممانعت می‌کند تا خواسته‌اش از دیگران را برآورده کند.به عنوان مثال یک کودک زمانی تحریک می‌شود که از شیوه لجبازی استفاده کند. او از لجبازی برای رسیدن به خواسته‌اش استفاده می‌کند. این رفتار مثلادر کودکان لوس دیده می‌شود.

6- لجبازی و اجتناب از درد

اگر والدین به شدت و مدام کودکان را تحت کنترل قرار دهند و تصمیماتشان را با توجه به کار‌های آن‌ها بگیرند، بچه‌ها احساس می‌کنند که آزادیشان تهدید شده و در خطر است. این امر متداول‌ترین دلیلی است که کودکان در دوران نوجوانی سرکش و لجباز می‌شوند. اگر یک کودک حس کند که تحت کنترل است، لجباز می‌شود تا از زیر نظر قرار گرفتن توسط والدینش بیرون آید و آزادی‌اش را باز یابد. کمبود آزادی باعث می‌شود تصمیم گرفتن برای افرادی که قدر آزادی را می‌دانند دردناک شود، بنابراین لجبازی را برای اجتناب از درد به کار می‌گیرند.

 

چطور با یک فرد لجباز برخورد کنیم؟

 

1- گفتن عبارت «تو داری اشتباه می‌کنی»، ممنوع !

آخرین چیزی که یک فرد لجباز می‌خواهد بشنود، شنیدن جمله‌هایی با این مضمون است: تو قطعا داری اشتباه می‌کنی؛ برداشت تو از این موضوع اشتباه است؛ منظور تو که واقعا این نیست، هست؟ و …. گفتن عباراتی از این دست، به فرد حالت دفاعی می‌دهد. پس بهتر است کمی صبر و حوصله به‌خرج دهید و به‌جای گفتن این عبارات، برای او روشن کنید که شما واقعا به نظرات او به‌طور کامل توجه کرده‌اید و ایده‌هایش برای شما جالب است؛ اما این ایده‌ها در زمان و موقعیت دیگری کارآمدتر است و در شرایط فعلی ترجیح می‌دهید به شیوه‌ی خودتان رفتار کنید

 

2- هرگز به‌روی آن‌ها نیاورید که لجبازی می‌کنند

با گفتن عبارت «لجبازی نکن»، فرد حالت دفاعی به خود می‌گیرد و احتمال تغییر موضع او بسیار کمتر خواهد شد. پس اگر این کلمه نوک زبان‌تان بود، آن را نگویید.

 

3- وجوه اشتراک‌تان را پیدا کنید

سعی کنید با طرف مقابل زمینه‌ مشترکی در نظرات‌تان پیدا کنید. این کار کمک می‌کند که فرد قضیه را از دید شما نگاه کند. اگر طرف مقابل احساس کند که دارای وجوه مشترکی با وی هستید، احتمال حرف‌شنوی او بیشتر می‌شود.

 

4- روی نظر خود اصرار نکنید

منعطف باشید و شما نیز با او لج نکنید و روی حرف خود تاکید نکنید . اگر شما روی مساله ای اصرار بیشتری بورزید ، فرد لجباز پای تصمیمش محکم ترمی ایستد.

 

5- دلیل لجبازی فرد را متوجه شوید

دلیل منطقی رفتار لجبازانه او را کشف کنید و بصورت صادقانه و باز، با فرد مذکور حرف بزنید و تشخیص دهید که چه چیزی سبب این رفتارش می شود. مثلا شاید فرد نیاز به تمرکز در زمان های تنهایی داشته باشد. در این حالت، با فراهم کردن این شرایط و اصرار نکردن بر بودن با او، لجبازی برطرف می شود.

 

6- حس مهم بودن را به او بدهید

در او این حس را ایجاد کنید که عقاید و باورها و نظرهای او برای شما مهم است تا لجبازی کمتری را نشان دهد. موقعیت و نظرات آن ها را تأیید کنید و نشان دهید که واقعا ایده های خوبی دارندو اجازه ندهید که فکر کنند ایده های آن ها از دید شما احمقانه، پوچ است .

اینگونه ، فرد لجباز احساس می کند شما برای نظراتش ارزش قائل هستید؛ بنابراین او هم برای شنیدن نظرات شما راغب می شود.

 

7- اگر هیچ راهی جواب نداد، ترکش کنید

متأسفانه گاهی با وجود آن که برای جلب موافقت و همراه‌کردن یک فرد لجباز با خود، به هر دری می‌زنید، نتیجه نمی‌گیرید. اگر باوجود آن که با چرب‌زبانی و ملاحظه‌گری با او رفتار کردید و اطلاعات کافی در اختیارش گذاشتید، محکم بودید و نشان دادید چقدر موضوع برای‌تان مهم است و روش‌های مذکور را امتحان کردید و باز هم فرد لجباز از جای خود تکان نخورد و نتوانستید اندکی تغییر در او ایجاد کنید، دیگر وقت آن رسیده که او را رها کنید و مطابق نظر خود عمل کنید. وقتی دیگر هیچ راهی مؤثر نیست، ترک‌کردن او نشان دهنده‌ ضعف شما نیست، بلکه منطقی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

 

چگونه رابطه عشقی خود را با یک فرد لجباز حفظ کنیم؟ 

لجبازی در یک رابطه عاشقانه می‌تواند باعث تخریب رابطه شود. اگر در رابطه عشقی بودید که در آن فرد مقابل شما لجباز است شما می‌توانید از همین موضوع استفاده کنید تا رابطه خود با او را حفظ کنید. فقط کافی است به او بگویید که مثلا: «مردم می‌گویند رابطه ما به سرعت تمام خواهد شد». با این کار، او تلاش خواهد کرد که بهترین بوده و ثابت کند که همه مردم اشتباه می‌کنند و به همین علت بیشتر عاشق شما خواهد بود.

 

برچسب ها:, , , , , , , , , , ,