حالت شب
text hidden

اخبار منفی ،تلویزیون و برخی رسانه ها زندگی شما را خراب میکنند

اخبار منفی ،تلویزیون و برخی رسانه ها زندگی شما را خراب میکنند
357 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

تلویزیون و رسانه ها، در حال خراب کردن زندگی شما هستند و متاسفانه به احتمال زیاد، از این اتفاق اطلاعی ندارید و این هنر رسانه هاست که دقیقا ضمیر ناخودآگاه شما را هدف قرار میدهند. اما چرا باید همین الان تلویزیون را خاموش کنید و اخبار را دنبال نکنید.

رسانه هاچه تاثیری بر ذهن شما دارند:

 

1- تلویزیون  عامل تنبلی ❌

تلویزیون ! دستیابی  به آن ، خیلی راحت  است ! تلویزیون  از عوامل تنبلی است. چرا که راحت است که بنشینید و تلویزیون ببینید و لذت ببرید و شما، سالها این کار را میکنید و در آخر عضلات ذهنی اراده شما دچار ضعف میشوند. در زندگی واقعی ، موانع و مشکلاتی وجود دارند این درحالیست که ساکن شدن در یکجا و تماشای تلویزیون ، خیلی راحت است. مثلا ، کشتی گیر شدن دشوار است و تلاش زیادی میخواهد، اما به راحتی میتوانید پشت تلویزیون نشسته و کشتی فرد دیگر را نگاه کنید. در صفحه دو بعدی تلویزیون یا کامپیوتر یا موبایل هیچ تلاشی و موفقیتی اتفاق نمی افتد.

2- هدر دادن زمان
روشن است زمانیکه که تلویزیون تماشا می‌کنید قادر به انجام کاری دیگر نیستید. مثل این است که خواب باشید. سوال اینجاست که آیا می‌خواهید زمان بیشتری از روز پرارزشتان را صرف خوابیدن کنید.

3- از دست دادن ارتباطات
هر ساعتی که جلوی تلویزیون صرف می‌کنید، در واقع از زندگی خود می‌زنید. می‌توانید با خانواده‌تان بازی کنید، با دوستان خوش باشید و یا کاری را انجام دهید که دوست دارید. ارتباط از اساسی‌ترین و پایه‌ای ترین نیازهای انسان است که به هیچ وجه با تماشای تلویزیون رفع نمی‌شود.

4- دادن انرژی منفی به خود
در  تمامی برنامه‌های تلویزیونی، از برنامه‌های کمدی گرفته تا اخبار، مسائلی منفی وجود دارد و کمبود پیام‌های مثبت به خوبی احساس می‌شود. با توجه به تأثیر بدی که این برنامه‌ها می‌توانند بر افراد بگذارند، سعی کنید تا در انتخاب برنامه‌ای که وقت خود را صرف دیدن آن می‌کنید، دقت کنید. خبر هایی مثل قتل و خشونت و…به دلیل پر طرفدار بودن و هیجان داشتن ، در رسانه ها بسیار پر رنگ عنوان میشوند و به سرعت ، منفی نگر خواهید شد.

5- تخریب باورها
در برنامه‌های کمدی به افراد احمق‌، چاق‌، عجیب‌وغریب و … می‌خندیم. اخبار پر از درد، رنج و مرگ‌ومیر است. تمامی این‌ موارد بر نگاه شما بر زندگی و شیوه‌ای که دنیا را می‌بینید، تأثیرگذار است.

6- احساس بی کفایتی
زندگی واقعی هرگز مانند برنامه‌های تلویزیونی نیست و این باعث می‌شود افراد با مقایسه‌ کردن زندگیشان سرخورده شوند. پیامی که افراد از تلویزیون دریافت می‌کنند این است که به اندازه کافی زیبا، باهوش و جذاب نیستند. در نتیجه با مقایسه زندگی خود و زندگی ایده‌آل تلویزیونی احساس خالی بودن می‌کنند.

7- از دست دادن اراده و نظم زندگی
به یمن ترفندهای روانشناسانه‌ای که تلویزیون به‌کار می‌گیرد، دست کشیدن از تماشای آن غیر ممکن است. ما اراده‌مان را از دست می‌دهیم و حتی اگر بخواهیم نمی‌توانیم تلویزیون را خاموش کنیم. اگر این روند ادامه پیدا کند، مبارزه با این بی‌ارادگی و بی‌نظمی بسیار سخت خواهد بود.

8- تأثیراتی که نشستن بر سلامتی می‌گذارد
امروزه افراد به دلیل داشتن مشاغل پشت‌میزی، زندگی بدون تحرکی دارند. وقتی به خانه می‌رویم و جلوی تلویزیون می‌نشینیم، این مشکل را عمیق‌تر می‌کنیم؛ زیرا با نشستن فعالیت ماهیچه‌ها متوقف می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد حتی کوچکترین حرکت در بدنمان که می‌تواند در اثر راه رفتن ایجاد شود، تأثیر بسیار مثبتی بر سلامتی خواهد گذاشت.

9- آموزش عادت‌ها به فرزندان
امروزه کودکان یادگرفته‌اند تلویزیون تماشا کنند و زندگی بی‌تحرکی داشته باشند. تحقیقات زیادی وجود دارد که اثرات منفی بی‌تحرکی و تماشای بیش از حد تلویزیون را بر رشد کودکان نشان می‌دهد. فرزندان شما از شما تقلید می‌کنند. پس هر انتخابی در زندگی داشته باشید، آن را به نسل‌های بعد نیز منتقل می‌کنید.

10- آیا تماشای تلویزیون واقعا نوعی استراحت کردن است؟
بسیاری از افراد تلویزیون تماشا می‌کنند، چون کار آسانی است. از کار دست می‌کشید و لازم دارید مغزتان را استراحت دهید. ولی حقیقت این است که آنچه آسان است، لزوماً خوب نیست. می‌توانید برای ریلکس شدن از راه‌های دیگر استفاده کنید. مثلاً ورزش کنید، با خانواده وقت صرف کنید و یا با دوستان خوش بگذرانید. همچنین می‌توانید کتاب بخوانید و به موسیقی گوش دهید.

11- تبلیغات نهان

تبلیغات ، مکرر در حال برنامه ریزی ذهن شما هستند. پیغامهای پنهان به ضمیر ناخودآگاه شما، ارسال میشوند و بدون اینکه اطلاع داشته باشد، روی شما اثر میگذارند. با دیدن تلویزیون، شما یک مصرف کننده می شوید به طور مثال  ، برای یک زندگی رویایی، به دنبال راه های راحت تری خواهید بود. و یادر رویاهای خود، فقط به فکر شهرت و پول خواهید بود.

 

✔️راه حل نهایی

رفتن به سینما تفریح مناسبی است، چرا که در حال تجربه زندگی واقعی و رشد خود هستید و در زندگی واقعی و سه بعدی، و با دوستان خود در معاشرتید و میتوانید ارتباط های خود رابیشتر کنید.

یاد بگیرید که به جای اینکه فوتبال را در صفحه دو بعدی تلویزیون و فقط بعنوان یک مصرف کننده نگاه کنید ، شروع کنید به تجربه ها و یادگیری فوتبال در زندگی حقیقی و سه بعدی خودتان. شما باید یک تولید کننده باشید.حتی فیلمهای مبتذل که می تواند دیدنشان عادت شود ، مانع  شما برای تجربه زندگی واقعی و سه بعدی می شود.

ممکن است به اشتباه در ذهن خود بگویید که : پس از فاصله گرفتن از تلویزیون، تمام وقت خود را روی کار سنگین متمرکز میکنم، چون تلویزیون سالهاست سبب رشد نکردن من بوده است. اما باید بدانید که اگر تفریحی جای آن نگذاریم ، شما به طور قطع نخواهید قادر نخواهید بود آنرا کنار بگذارید و سریع خسته میشوید . چون دلیل  اصلی میل شما به تلویزیون، تفریح ، سرگرمی و انرژی گرفتن است.

 

جایگزینهای پیشنهادی بجای نشستن پای تلویزیون:

– ورزش و نرمش مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا، آیروبیک و …

– بودن با دوستان

– مطالعه کتاب

– نوشتن، سرودن و وبلاگ نویسی

– دور زدن / پیاده روی کردن

– شرکت در کلاسهای مختلف

– صحبت و دیدن والدین

– سازمان دهی اتاقتان و منزلتان / تغییر دکوراسیون دوره ای

– مراقبه و مدیتیشن کردن

– تعیین کردن اهداف آینده تان

– برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافتان

– انجام دادن کارهای که دوست دارید

– رفتن به اینترنت و خواندن مطالب مختلف وبلاگها

– انجام هیچ کاری !

برچسب ها:, , ,