حالت شب
text hidden

متافیزیک چیست – علمی قوی تر از بمب اتم !

متافیزیک چیست – علمی قوی تر از بمب اتم !
39390 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

متافیزیک چیست

متافیزیک از دو کلمه « متا » و « فیزیک » تشکیل شده است‌.« فیزیک » در اصل لغتی یونانی به معنی « طبیعت » است و « متا » نیز به معنی « فراتر » و « مابعد » است.متافیزیک در زبان فارسی به معنی  فراماده ، فوق‌العاده ، ماورای طبیعت و … است.

متافیزیک شاخه‌ای از فلسفه است که به تحقیق درباره چیستی ، زندگی و جهان به صورت کلی می‌پردازد.متافیزیک را ریشهٔ فلسفه می‌دانند؛ چون بسیاری از فیلسوفان اولیه تاریخ بیشتر به این حوزه از فلسفه گرایش داشته اند.متافیزیک به گفته ارسطو جست‌و‌جوی نخستین اصل‌ها و علت‌ها در جهان هستی است.

فیزیک شامل پدیده‌هایی می شود که با حواس پنجگانه خود در حالت عادی احساس می‌کنیم. بنابراین برای دریافت متافیزیک باید از حواس برتری استفاده کنیم. پس متافیزیک عرصه باور کردن و فیزیک عرصه داشتن است.به عنوان مثال ، موجودات فیزیکی مانند سنگ ، پرنده ، انسان و آب را مشاهده می‌کنیم ، چون این مشاهده قابل دیدن و تجربی است. اما موجودات متافیزیکی مانند روح را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. بنابراین وارد عرصه باور می‌شویم و این همان متافیزیک است.

رابطه فیزیک و متافیزیک

آنچه از نظر فیزیک غیرقابل توجیه باشد، مربوط به متافیزیک است. فیزیک محدود به فضا و زمان است، در صورتی که متافیزیک فراتر از فضا و زمان است. اگر علم متافیزیک در عالم ماده و منطق ما قابل اثبات نباشد و قابلیت درک و فهم برای همه را نداشته باشد، دلیل بر نادرستی آن نیست. همچنین یک سری ذهنیت‌های خیالی در رابطه با آن که مربوط به عالم ماورای جهان می‌شود، ربطی به متافیزیک ندارد.

ماکس پلانک متافیزیک را اینگونه تعبیر می کند:

قطعه خاکی را در نظر بگیرید، و ابعاد و حدود هندسی آن و ساختار شیمیایی و فیزیکی آن را بررسی کنید، این یک بررسی علمی است. امّا همین قطعه خاک را، ضمن یک تصویر بزرگ‌تر و فراگیر ببینید، بیابانی را در نظر آورید با تپه‌ها و دامنه‌ها و این قطعه خاک را، در این مجموعه از نظرگاهی بلند نظاره کنید. تصویری دیگر از آن خواهید داشت. این دومی است که تا حدودی به بینش متافیزیکی شبیه است.

متافیزیک و علم در طول هم اند. شناخت علمی درون معرفت متافیزیکی قرار میگیرد. درست مانند فیزیولوژی و بیوشیمی.فیزیولوژی رفتار بدن را تشریح میکند و بیوشیمی علمی است که در آن تفسیر شیمیایی از رفتار بدن ارائه میشود.

در فیزیولوژی از انقباض و انبساط عضلات و از ترشحات غدد درون ریز سخن میگویند و از زیاد شدن قند خون و همراه با آن ازدیاد تشنگی و …، امّا بیوشیمی چگونگی همهء این مسائل را از چشم یک شیمیدان نگاه میکند و تبیین شیمیایی از این پدیده‌ها ارائه میدهد. توضیح می‌دهد که ملکول‌های آکتین و میوزین چگونه از منابع انرژی بدن ATP انرژی میگیرند تا انقباض و انبساط را تامین کنند. بیوشیمی تا هر کجا که پیش رود نه رقیب فیزیولوژی می‌شود نه بزرگتر از آن.

توانایی‌های متافیزیک در هر انسانی وجود دارد!

هر انسان یک سری توانایی متافیزیکی دارد که کمتر حاضر به بیان یا پیروی از عملکرد‌های آن می‌باشد این نشانه‌های روحی – روانی به عنوان توانایی یا قابلیت‌های ماورالطبیعه شناخته می‌شود.

بیشتر افراد گاهی از گوشه چشم خود یک سایه سیاه می‌بینند، یا ممکن است هاله‌هایی به دور اشخاصی بینند که سو سو می‌زند. این نشانه‌های ماورالطبیعه تجربه‌هایی خاص هستند که هر فرد بسته به شرایط و یا میزان توانایی اش درک می‌کند. بسیاری از افراد هم این نشانه‌ها را درک نمی‌کنند.

شما را با نشانه‌هایی از متافیزیک آَشنا می‌کنیم که اگر در شما وجود دارد بدانید که شما از یک روح فوق العاده قوی و تاثیر گذار برخوردار هستید.

دیدن رویای واضح

ممکن است شما احساس کنید خیلی بیشتر از دیگران رویای صادقانه می‌بینید. دیدن ارواح در حالی که بیدار هستید، نشانه حساسیت شما نسبت به این مسئله است. خواب بیش از حد یا کم خوابی بیش از حد هم می‌تواند رویا‌های روشنی در ذهن شما ایجاد کند.

همه آنچه که در رویا یا کابوسهایتان می‌بینید زاده تخیل شماست. تخیل شما با قدرت گرفتن، مغز و احساسات را به شدت تحت تاثیرات خود قرار می‌دهد.

شنیدن صدا‌های عجیب غریب

بیشتر وقت‌ها زمانی که در خانه تنها هستید شنیدن یک صدا یا دیدن علائمی که نشان دهنده حضور روح باشد شما را درگیر می‌کند. این یک توانایی در شما می‌باشد که می‌تواند با پیگیری به صحت و سقم آن پی برد.

دیدن سایه‌های ناپیدا

سایه‌های سیاهی که معمولا از گوشه چشم دیده می‌شوند کم نیستند. اشکال تاریکی که در گوشه و کنار چشم شما دیده می‌شوند ابعاد مختلفی می‌تواند داشته باشد.

خرابی‌های بی دلیل وسایل الکترونیک

متافیزیک می‌تواند تداخل قابل توجهی در دستگاه‌های الکترونیکی شما ایجاد کند. خاموشی یا قطعی بی دلیل و نا به هنگام تلویزیون یا تلفن یا حتی کامپیوتر شخصی شما ممکن است یک نشانه از تغییر وتحولات متافیزیکی برای شما داشته باشد.

متافیزیک تنها به عالم ارواح و اشباح بر نمی‌گردد. گاهی انرژی‌های مثبت و منفی که از افکار و ذهن شما نشات می‌گیرد می‌تواند تغییرات چشمگیری در زندگی عادی شما ایجاد کند.

این انرژی‌ها همان متافیزیک هستند که با حواس پنجگانه ما به وجود نمی‌آیند، ولی با حواس پنجگانه ما حس می‌شوند.

برچسب ها:, , , , , , , , ,