حالت شب
text hidden

فوبیا چیست و چند نوع فوبیا وجود دارد

فوبیا چیست و چند نوع فوبیا وجود دارد
472 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

فوبیا چیست

فوبیا یا ترس ، واژه‌ای است که به مجموعه‌ای از علایم که هنگام ترس از شی یا موقعیتی ظاهر می‌شوند، اشاره می‌کند. افراد می‌توانند واکنش‌های فوبیا را به حیوانات (مانند عنکبوت)، فعالیت‌ها (مانند سوار شدن هواپیما) یا موقعیت‌های اجتماعی (مانند غذا خوردن در جمع) گسترش دهند. فوبیا، افراد را در هر سنی و هر مرحله از زندگی و در هر کجا تحت تاثیر قرار می‌دهد. ترس انسان را از خطر محافظت می کند. فوبیا ارتباطی به خطر ندارد. فوبیا همان ترس شدید و غیر منطقی است که در زمان مواجهه با یک موقعیت، فعالیت یا هدف به خصوص ایجاد می شود.

چند نوع فوبیا داریم؟

فوبیا اشکال متعددی دارد. بعضی افراد از سگ می‌ترسند، حتی سگ کوچکی که دمش را تکان می‌دهد. بعضی افراد حتی از اینکه فکر کنند در میان جمعی سخن بگویند، می‌ترسند. بعضی‌ها می‌ترسند سوار هواپیما شوند، عده‌ای از صدای رعد و برق می‌لرزند و مخفی می‌شوند. گروهی نمی‌توانند سوار پله برقی شوند. بعضی‌ها هم با حملات ترساننده بدون هیچ دلیل منطقی گوشه‌گیر می‌شوند و تعدادی نیز هرگز خانه‌هایشان را ترک نمی‌کنند. ترس‌هایی از این دست خیلی شایع هستند. میلیون‌ها نفر در جهان از فوبیا یا اختلالات ترس در عذاب هستند و برای رهایی از این احساسات به جاهای بلندی می‌روند تا از شی، مکان یا وضعیتی که تحریک‌شان می‌کند، دور شوند. آنها شغل‌شان را تنها به صرف اجتناب از سوار شدن‌ آسانسور تغییر می‌دهند. عده‌ای حتی خانواده خود را با وجود تعلقات زیاد ترک می‌کنند.

 

 معروف ترین انواع فوبیا

کلاستروفوبیا
کلاستروفوبیا که به زبان عمومی خودمان ترس از فضاهای بسته نامیده می‌شود، یکی از شایع‌ترین فوبیاهایی است که براساس آمار ویکی‌پدیا حدود ۵ تا ۷ درصد از جمعیت جهان از آن رنج می‌برند. اگر شما هم نمی‌توانید بیش از چند ثانیه را در آسانسور، اتاقک تصویربرداری MRI، مترو و مکان‌هایی مشابه سپری کنید، احتمالا به این فوبیا مبتلا هستید.
ارکنوفوبیا
این فوبیا که شاید به نظر هم کمی عجیب برسد، اما ۳.۵٪ تا ۶.۱٪ از افراد دنیا از آن رنج می‌برند. ارکنوفوبیا به معنی ترس از عنکبوت است، اگرچه برخی از عنکبوت‌ها ضررهای جدی به انسان‌ها می‌رسند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که تنها ۱۲ نوع از ۴۰۰۰ نوع عنکبوت‌ها خطرناک هستند و مابقی هیچ خطری ندارند.

ایروفوبیا
از بین تمامی افرادی که به سفرهای هوایی می‌پردازند، حدود ۲ تا ۵ درصد از آن‌ها فوبیای پرواز دارند. این افراد اغلب هنگام پرواز دچار اضطراب و یا حملات شدید عصبی می‌شوند که اغلب به صورت تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و تعریق ظهور می‌کند.

آستروفوبیا
رعد و برق نیز از جمله انواع فوبیا هایی است که تعداد بسیار زیادی از مردم از آن واهمه دارند. دلیل اصلی این واهمه رعد و برق گرفتگی است، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد فردی با نام سالیوان حدود ۷ بار دچار رعدوبرق‌ گرفتگی شده و از آن جان سالم به در برده است.

دنتوفوبیا

دنتوفوبیا به معنی ترس از دندان‌پزشک است، شیوه‌ها و تکنولوژی‌های جدید دندان‌پزشکی باعث شکل‌گیری این فوبیای عجیب شده است.

اکروفوبیا
اکروفوبیا، ترس از ارتفاع است که دلیل اصلی آن را ترس از افتادن می‌نامند. ترس از افتادن و ترس از صداهای بسیار بلند، دو ترسی هستند که از آغاز تولد با انسان‌ها همراه هستند.

گلاسوفوبیا
این ترس که یکی از شایع‌ترین فوبیاهای جهان محسوب می‌شود، به معنی ترس از صحبت کردن در جمع می‌باشد.

دیسایدوفوبیا
همان‌طور که از نامش مشخص است، به معنی ترس از تصمیم‌گیری می‌باشد.

یک خبر خوب

می توانید از طریق مقالاتی که در جنسیس هست تمامی ترس های خود را از بین ببرید.

برچسب ها:, , ,