حالت شب
text hidden

فواید رابطه جنسی برای زنان و مردان

فواید رابطه جنسی برای زنان و مردان
2447 بازدید
زمان مطالعه : 5 دقیقه

فواید رابطه جنسی بسیار مهم و حیاتی است به طوری که به عنوان یکی از عوامل اصلی تقویت عزت نفس، کاهش استرس و تقویت احساس پیوند بین زن و شوهرها به شمار می رود. موضوع اصلی مقاله‌ی حاضر این است که با یک زندگی جنسی سالم می‌توانید زندگی سالم‌تر و لذت‌بخش‌تر و طولانی‌تری داشته باشید.

 

فواید رابطه جنسی

 

۱. رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

افرادی که به طور منظم رابطه‌ی جنسی دارند، یعنی حدود ۱ تا ۲ بار در هفته می‌توانند سطوح پادتن A (یا آنتی‌بادی) بالاتری داشته باشند. بر اساس یک مطالعه، پادتن در سیستم ایمنی برای مبارزه با موجودات مهاجم فعالیت می‌کند و نیاز به فعال‌سازی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که افرادی که به طور مرتب رابطه‌ی جنسی دارند، ‌روزهای کم‌تری را نیز به مریضی می‌گذرانند.

 

۲. فشار خون را پایین نگه می‌دارد.

انجام فعالیت جنسی می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. فعالیت جنسی با فشار خون پایین در ارتباط است، محققان دریافتند که در آغوش گرفتن می‌تواند به ما کمک کند تا فشار خون‌مان را در حد طبیعی نگه داریم.در مردان، افزایش فشار خون می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد نعوظ شود و در زنان فشار خون بالا می‌تواند منجر به ضعیف شدن غرایز جنسی و کاهش میل جنسی شود.

 

۳. سبب تسکین درد می‌شود.

فعالیت منظم جنسی باعث آزاد شدن هورمون‌های کاهش درد می‌شود و این هورمون‌ها در کاهش یا حتی از بین بردن درد پا و کمر و همچنین سایر دردهای آرتریت (التهاب مفاصل)، گرفتگی عضلات در زمان قاعدگی و سردرد کمک می‌کنند.

 

۴. داشتن رابطه‌ی جنسی میل جنسی را افزایش می‌دهد.

این یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان است که نباید آن را دست کم بگیرید. اگر شما به طور مرتب فعالیت جنسی داشته باشید، بیش‌تر احتمال دارد که بخواهید باز هم به انجام این کار ادامه دهید. یک اتصال روانی و همچنین اتصال فیزیکی در این رابطه وجود دارد مخصوصا برای زنان. بیش‌تر بودن فعالیت منظم جنسی به افزایش جریان خون، روانسازی واژن، و کشسانی آن کمک می‌کند و همین باعث می‌شود که رابطه‌ی جنسی شما لذت‌بخش‌تر باشد.

 

۵. رابطه جنسی سبب می‌شود که ظاهرتان جوان‌تر بماند.

مطابق با یک پژوهش، روانپزشکان بالینی معتقد هستند که زنان و مردان مسن که یک زندگی جنسی فعال دارند ۵ تا ۷ سال جوان‌تر از سن واقعی خود نشان می‌دهند. البته فراموش نکنید که برای برخوردار شدن از اثرات ضدپیری رابطه‌ی جنسی نیازی نیست که هر شب رابطه داشته باشید!

 

۶. خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که به طور منظم با همسرشان رابطه‌ی جنسی دارند، کم‌تر است. اگرچه این ارتباط بین رابطه‌ی جنسی و سرطان پروستات باید بیش‌تر مورد بررسی قرار گیرد، شاید که عوامل دیگری نیز وجود داشته باشد که بتوان به این ارتباط اضافه کرد.

 

۷. باروری را افزایش می‌دهد.

پژوهش‌گران یک پژوهش دریافتند که هر چه‌قدر رابطه جنسی بیش‌تر باشد، کیفیت اسپرم نیز بهتر خواهد شد. همچنین، آنها پی بردند که اگر از زمان نزدیکی قبل تا نزدیکی فعلی فقط دو روز گذشته باشد، ‌کیفیت اسپرم در بهترین حالت آن است اما اگر ۱۰ روز از مان رابطه‌ی قبلی گذشته باشد، ‌کیفیت اسپرم به شدت افت می‌کند.

 

۸. قدرت مغز را تقویت می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که فعالیت جنسی می‌تواند به افزایش نورون‌ها در هیپوکمپوس (اسبک مغز) که در آن خاطرات ذخیره شده‌اند، کمک کند، بنابراین داشتن رابطه‌ی جنسی می‌تواند تفکر تحلیلی و حتی حافظه را بهبود بخشد.

 

۹. حس بویایی را تقویت می‌کند.

تقویت حس بویایی یکی دیگر از مزایای رابطه‌ی جنسی برای مردان و زنان است زیرا گذراندن زمان بین ملحفه‌ّا می‌تواند به بینی کمک کند که کار خود را بهتر انجام دهد. پس از انجام فعالیت جنسی، بدن ممکن است هورمونی تولید کند به نام پرولاکتین که ممکن است به کنترل واکنش ما نسبت به انواع بو کمک کند.

 

۱۰. سلامت دندان را بهبود می‌دهد.

مایع منی به غیر از اسپرم، دارای مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم و روی است که ثابت شده‌است که روی معالجه‌ی ریشه‌ی دندان تاثیر مثبت دارند. کلسیم و روی همچنین مواد تشکیل‌دهنده‌ی بسیاری از دهانشویه‌ها هستند.

 

۱۱. رابطه‌ی جنسی استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد.

فعالیت جنسی می‌تواند باعث شود بدن شما مواد شیمیایی احساس خوب را آزاد کند. این مواد شیمیایی ممکن است به از بین رفتن استرس و افزایش لذت، اعتماد به نفس و آرامش کمک کنند. علاوه بر این، فعالیت جنسی می‌تواند سروتونین را که معمولا “هورمون شادی” نامیده می‌شود آزاد کند. مناسب بودن سطح سروتونین در بدن سبب می‌شود که احساس تندرستی داشته باشید و در صورت عدم وجود آن، خطر ابتلا به افسردگی بیش‌تر خواهد بود.

 

۱۲. کنترل مثانه را بهبود می‌دهد.

رابطه جنسی منظم می‌تواند به بهبود عضلات کف لگن در هنگام ارگاسم کمک کند. در حقیقت، بارداری و یائسگی می‌تواند این عضلات را تضعیف کند و فعالیت جنسی می‌تواند به زنان در افزایش کنترل مثانه‌شان کمک کند و از بروز بی‌اختیاری جلوگیری کند.

 

۱۳. کیفیت خواب را بهبود می‌دهد.

پس از انجام رابطه جنسی، هورمون القاء آرامش به نام پرولاکتین آزاد می‌شود و همین می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بخوابید. علاوه بر این، “هورمون عشق” به نام اکسی‌توسین، که در طول ارگاسم منتشر می‌شود، نیز در بهبود خواب شما موثر است.

 

۱۴. رابطه جنسی کالری می‌سوزاند.

فعالیت جنسی می‌تواند به سوختن کالری کمک کند. فعالیت جنسی به افزایش ضربان قلب، تقویت عضلات و سوختن کالری‌ کمک می‌کند، درست مانند انجام تمرینات ورزشی. در واقع، برخی از تحقیقات اخیر نشان داده که رابطه‌ی جنسی می‌تواند حدود ۳ کالری برای زنان و ۴ کالری برای مردان در هر یک دقیقه بسوزاند و به همین دلیل نوعی تمرین ورزشی است.

 

۱۵. سلامت قلب را بهبود می‌دهد.

یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای زنان و مردان بهبود سلامت قلب است. مردانی که فعالیت جنسی را مرتبا و به صورت دست کم دو بار در هفته انجام می‌دهند، ۴۵٪ کم‌تر به بیماری‌های قلبی مانند حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی دچار می‌شوند.

 

۱۶. روابط را بهبود می‌دهد.

هم رابطه جنسی و هم ارگاسم منجر به افزایش سطح هورمون عشق به نام “اکسیتوسین” می‌شوند که ممکن است به شما کمک کند تا صمیمیت‌تان را با شریک زندگی‌تان افزایش دهید و ارتباطات همدلانه‌ی بیش‌تری را تجربه کنید.

 

۱۷. خطرات دوران بارداری را کم می‌کند.

فعالیت منظم جنسی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض بارداری که می‌توانند منجر به ورم کردن دست و پاها، حالت تهوع، سردرد و تشنج شوند، کمک کند. بر اساس یک مطالعه، پروتئین موجود در مایع منی به نام HLG-A می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و خطر بروز این عوارض را کاهش دهد.

 

۱۸. از فواید رابطه جنسی طول عمر است.

یکی دیگر از مزایای شگفت‌انگیز رابطه‌ی جنسی تاثیری است که روی افزایش طول عمر دارد. یک تحقیق نشان داد که ریسک مرگ و میر ناشی از دلایل پزشکی در افرادی که دست کم ۳ بار در هفته رابطه‌ی جنسی دارند، ۵۰٪ کم‌تر است در مقایسه با افرادی که تنها یک بار در ماه رابطه‌ی جنسی داشتند.

 

۱۹. جذابیت فرد را برای شریک زندگی‌اش افزایش می‌دهد.

فعالیت جنسی می‌تواند باعث شود که بدن فرومون‌های بیش‌تری آزاد کند. فرومون‌ها موادی شیمیایی هستند که معروف است که گرایش فرد را نسبت به شریک جنسی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که اگر فعالیت جنسی شما با شریک زندگی‌تان بیش‌تر باشد، تمایل بیش‌تری خواهید داشت که دوباره با او رابطه داشته باشید.

 

۲۰. سبب می‌شود که سلامت و درخشش پوست افزایش بیابد.

رابطه‌ی جنسی باعث تقویت احیاء پوست می‌شود زیرا به عنوان یک ورزش هوازی در نظر گرفته می‌شود. کارشناسان همچنین پی برده‌اند که رابطه‌ی جنسی سطح اکسیژن را افزایش می‌دهد، جریان خون و ورود مواد مغذی را به پوست افزایش می‌دهد و به طور همزمان سلول‌های جدید پوست را در سطح افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که پوست سالم‌تر و نرم‌تر شود.

 

۲۱. سبب درخشش موها می‌شود.

یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای زنان و مردان که نباید از آن غافل شوید، تاثیر مثبتی است که روی موها دارد. هورمون‌ها نه تنها محرک‌های جنسی را کنترل می‌کنند، بلکه موهای شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که یک زندگی جنسی سالم می‌تواند به لطف افزایش توانایی سوخت و ساز مواد مغذی سبب سالم و براق شدن موها شود.

 

۲۲. سبب تقویت ناخن‌ها می‌شود.

هورمون‌هایی که پوست را سالم و درخشان می‌کنند، ناخن‌ها را هم قوی و سالم نگه می‌دارند. و این بدان معنی است که ناخن‌ها کم‌تر خواهند شکست و زیبایی خود را به مدت طولانی‌تری حف خواهند کرد.

 

۲۳. سبب تولید اسپرم سالم می‌شود.

وقتی که پای مزایای رابطه‌ی جنسی برای سلامتی به میان می‌آید، نباید این واقعیت را که می‌تواند به تولید اسپرم سالم کمک کند، نادیده بگیرید. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که مردان دارای فعالیت جنسی منظم تعداد بالایی اسپرم دارند و حجم مایع منی‌شان بیش‌تر است در مقایسه با مردانی که به طور منظم رابطه‌ی جنسی ندارند.

 

۲۴. چین و چروک پوست را کاهش می‌دهد.

شگفت‌انگیز است که هورمون استروژن که در طول رابطه‌ی جنسی افزایش می‌یابد، می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت پوست داشته باشد، از جمله این‌که خطوط و چین و چروک‌ها را تا حدی از بین می‌برد. این مزیت مخصوصا زمانی مفید است که پوست زن خشک شود و دارای چروک‌های بیش‌تری باشد چرا که سطح استروژن او به طور طبیعی کاهش یافته‌است.

 

۲۵. استخوان‌ها را تقویت می‌کند.

رابطه‌ی جنسی منظم می‌تواند سطح استروژن را در زنان بعد از یائسگی افزایش دهد، و به این ترتیب می‌تواند از آنها در برابر برخی از اختلالات منجر به ضعیف شدن استخوان که به علت کمبود استروژن ایجاد می‌شود، مراقبت کند. به همین ترتیب مردان نیز می‌توانند از رابطه‌ی جنسی سود ببرند. اثبات شده‌است که رابطه‌ی جنسی سطح تستوسترون را در طول و بعد از رابطه‌ی جنسی افزایش می‌دهد، و همین به نوبه‌ی خود می‌تواند از مردان در برابر ابتلا به پوکی استخوان محافظت کند.

 

۲۶. از دیگر فواید رابطه جنسی این است که در تمام طول روز احساس بهتری دارید.

اگر همان اول صبح وارد رابطه شوید، می‌توانید روز جدید خود را با احساس خوبی شروع کنید و این احساس می‌تواند در تمام طول روز دوام داشته باشد. شما همچنین سیستم ایمنی قوی‌تری خواهید داشت در مقایسه با افرادی که فقط یک فنجان چای قبل از خروج از درب منزل می‌نوشند.

 

حتما به خاطر داشته باشید رابطه جنسی را هرگز با انحرافات جنسی قیاس نکنید. یکی از بزرگترین مشکلات جنسی در جامعه امروز خود ارضایی است که در این مقاله با آسیب های آن بیشتر آشنا می شویم :

« عوارض خود ارضایی »

برچسب ها:, , , , , , , ,