حالت شب
text hidden

ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

ضمیر ناخودآگاه چیست ؟
2354 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

ضمیر ناخودآگاه چیست

ذهن انسان دو بخش دارد یک قسمت ضمیر خودآگاه و یک قسمت ضمیر ناخودآگاه، ضمیرخودآگاه بسیار محدود بوده و قدرتش در مقایسه با ضمیر نا خودآگاه مانند یک پردازنده کوچک دربرابر یک ابر کامپیوتر است، که این ابر کامپیوتر به جهان هستی وصل است و همه ی باورهای در این قسمت که حدود 92 درصد ذهن را تشکیل میدهد قرار دارد و ارتعاشات و فرکانسهای شما از این قسمت به جهان هستی ارسال می شود.

ضمیرخودآگاه بخشی است که با هر چیزی که در حوزه هوشیاری ما باشد، سروکار دارد اما ضمیرناخودآگاه تمام تجارب، عقاید، خاطرات، مهارتها و تمام شرایطی که با آن مواجهه شدید و تمام تصاویری که تا بحال دیده اید را ذخیره کرده است و به عقیده فروید ، محتوای اکثر اینها را چیزهای ناخوشایند، پذیرفته نشده و احساسات دردناک تشکیل میدهد. روانشناسان معتقدند که تمام این تجربه های ذخیره شده، بر رفتار و شخصیت کنونی ما اثر میگذارند.

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

وقتی به ضمیر ناخودآگاه فکر می‌کنید، بهتر است ذهن را با یک کوه یخی مقایسه کنید.تنها قسمت کوچکی از کوه یخی در بالای آب قابل‌رویت است که خودآگاه  می باشد. اما چیزی که شما نمی‌توانید از سطح آن ببینید بخش عمده کوه یخی است که زیر آب فرورفته است. چیزهایی که ما به آن هوشیار هستیم ، تنها نوک کوه‌یخ هستند و حجم بسیار عظیمی از اطلاعات که خارج از آگاهی ما وجود دارد، در زیر سطح قرار دارد.

منطق ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه منطق ندارد و به ورود حسی استناد می‌کند. بنابراین، به واقعیت و تصور یکسان واکنش نشان می‌دهد. برای مثال، وقتی خواب پرت شدن از ساختمان را می‌بینید بدنتان همان واکنشی را نشان می‌دهد که اگر در واقعیت این اتفاق برای شما بیفتد نشان می‌دهد. بدن شما عرق می‌کند، ضربان قلبتان بالا می‌رود و … پس نکته خیلی مهم این است که ضمیر ناخودآگاه تفاوتی بین واقعیت و خیال قائل نمی شود.

 

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه مسئول بروز اتوماتیک احساسات وعواطفی  است که شما ناگهان در مواجهه با شرایطی جدید، تجربه میکنید. خیلی وقت ها  بدون اینکه بدانید چرا، حس بدی دارید، این کار را ضمیر ناخودآگاهتان انجام داده است. ضمیر ناخودآگاه خاطرات و باورهای شما راهم در خود ذخیره میکند. از طرف دیگر ضمیر خودآگاه مسئول منطق، حساب و کتاب و تمام اعمالی است که شما در هنگام هوشیاری انجام میدهید.

به عنوان مثال قبل از اینکه خط قبل را بخوانید ، تنفس شما داشت توسط ضمیر ناخودآگاهتان کنترل میشد. حالا از شما میخواهم سعی کنید که تنفس خود را برای یک دقیقه کنترل نمایید. البته که میتوانید این کار را انجام دهید. در این یک دقیقه، این ضمیر خودآگاه  بود که داشت تنفستان را کنترل میکرد. اما وقتی بر تنفس خود تمرکز نکنید و آگاه نباشید، دوباره ضمیر ناخودآگاه بر این عمل غلبه میکند.

 

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه بعنوان نگهبان مغز نیز شناخته می شود. اگر کسی یا چیزی باور جدیدی را در شما ایجاد کند که با باورهای قبلی تضاددارد ، این بخش با آن مخالفت میکند. راه صحیح برای عوض کردن  یک باور این است که اول ضمیر خودآگاه را که مانند نگهبان مغز است ، با روش هایی مثل هیپنوتیزم برنامه ریزی کرده و باور جدید را بپذیرد. از طریق تکنیک هایی که در مقالات جنسیس قرار دارد می توانید براحتی ضمیر ناخودآگاه را برنامه ریزی کرده و عادات بد خود را ترک کنید و یا تغییرات مثبت بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید.

برچسب ها:, , , , , , ,