حالت شب
text hidden

زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است

زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است
422 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از کلید‌های موفقیت در زندگی کاری و حرفه‌ای به حساب می‌آید. افرادی که اعتماد بالایی به توانایی‌های خود دارند در جامعه، محیط کاری یا زندگی شخصی راحت‌تر از سد مشکلات خود رد می‌شوند. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در محیط کار، موقعیت‌های اجتماعی و گرو‌ه‌هایی که عضو آن هستند، برجسته‌تر از دیگران به نظر می‌رسند. این افراد به توانایی‌های خود کاملا ایمان دارند و نسبت به همتایان خود به جایگاه بالاتری دست می‌یابند.

 

زبان بدن افراد با اعتماد به نفس

 
1- محکم دست دادن

محکم دست دادن یک نشانه جهانی برای اعتماد به نفس است و حتی خانم‌ها هم باید از این روش استفاده کنند. البته منظور از محکم دست دادن خرد کردن انگشتان طرف مقابل نیست! بهتر است به آرامی‌دست طرف مقابل را بفشارید و هم زمان با او تماس چشمی‌برقرار نمایید.

2- سر خود را بالا نگه دارید

بالا نگه داشتن سر و چانه از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد پر اعتماد به نفس است. چنین افرادی معمولاً سر و چانه‌شان بالاست و کمتر به زمین نگاه می‌کنند یا سرشان را پایین می‌اندازند. بنابراین سعی کنید همیشه سر خود را بالا نگه دارید، طوری که انگار یک تاج پادشاهی روی سر شما قرار داده‌اند و اگر به پایین نگاه کنید، می‌افتد!

3- استوار بایستید

وقتی قرص و محکم بایستید و قامت کشیده‌ای نشان دهید، با وقار و پر اعتماد به نفس به نظر خواهید رسید. اما قوز کردن و شل ایستادن، ضعف شما را آشکار می‌سازد و به دیگران فریاد می زند که «من فردی ضعیف هستم». شانه‌هایتان را به عقب بکشید. کمرتان را صاف کنید. راست ایستادن به معنای دشوار بودن و سختی کشیدن نیست. عضلات بالاتنه شما باید راحت و آزاد باشد. این کار همچنین کمک می‌کند استرس و وضعیت تنش زای درونی‌تان را مخفی کنید.

4- پاهای خود را در حالت باز قرار دهید

پاهای به هم چسبیده معمولا برای افراد خجالتی است. پاهای شما باید در راستای شانه‌ها در حالیکه به سمت بیرون اشاره‌ دارند، قرار گیرند. در چنین حالتی اعتماد به نفس بالاتری را به نمایش می‌گذارید. پس از کنار هم قرار دادن پا یا روی هم انداختن آن‌ها خودداری کنید. در همین حین به جهت پاهای خود نیز دقت کنید. معمولا پاهای باز و به سمت بیرون علاقه، احترام و اعتماد شما را می‌رسانند در حالیکه پاهای بسته و جهت روبه‌رو بی‌میلی شما را منتقل می‌کنند.

5- کف دست‌ها را به سمت بالا قرار دهید

در حین حرف زدن و گفت‌و‌گو‌های خود فیگور‌هایی بگیرید که کف دست شما به سمت بالا اشاره کند. چنین حالتی صداقت شما را در گفتار و رفتار به مخاطب می‌رساند.

 

6- دست‌های خود را پنهان نکنید

دست‌های خود را هیچ‌وقت پنهان نکنید. قرار دادن دست‌ها در جیب بدترین کار است و اعتماد به نفس پایین، استرس و نگرانی شما را به مخاطب منتقل می‌کند. بنابراین دست‌های خود را همواره در معرض دید مخاطب قرار دهید. دست به سینه ایستادن هم تاثیر مشابهی چون پنهان کردن دارد و کمی غیرمودبانه به نظر می‌رسد.

7- از نگاه كردن به دیگران نترسید

با ایجاد ارتباط چشمی می‌توانید خود را یك فرد شایسته، نترس و با اعتماد به نفس نشان ‌دهید. یك ترفند كوچك وجود دارد و آن اینكه اگر شما از این ترس دارید كه مستقیم به چشم طرف نگاه كنید، به جای چشمان طرف، به فاصله میان دو ابروی او نگاه كنید. در این حالت نه شما مستقیم به فرد نگاه كرده‌اید و نه آن فرد متوجه این موضوع می‌شود.یک نکته خیلی مهم این است که وقتی یک فرد اعتماد به نفس ندارد معمولا قبل از انجام کارهایش به دیگران نگاه می‌کند ، چون او با نگاههایش سعی دارد به نوعی حالت اجازه گرفتن یا تایید گرفتن در سطح ناخودآگاه را داشته باشد.

8- تپق نزنید

یکی از راه‌های سنجش اعتماد به نفس بررسی طرز حرف زدن، لحن و انتخاب کلمات است. بنابراین حجم صدا و نوع حرف زدن شما تاثیر به سزایی در مخاطب خواهد گذاشت. برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب ماهیچه‌های شکم خود را به سمت داخل ببرید، بدین شکل صدا قوی‌تر و اعتماد به نفس شما بالاتر به نظر می‌رسد. در مرحله‌ی بعد تلاش کنید که جملاتی صریح، کوتاه و به دور از تپق بیان کنید. برای جذاب‌تر شدن مکالمه‌ی خود نیز می‌توان تن صدا را تغییر داد.

9- خود را مشتاق نشان دهید

اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند اصلا مهم نیست، به مخاطب خود فکر کنید. بنابراین وقتی درگیر یک مکالمه هستید به جای اینکه به خود توجه داشته باشید به مخاطب خود و پیام‌های رد و بدل شده تمرکز کنید. در یک رابطه‌ی کلامی خود را مشتاق نشان دهید.

10- بیش از حد، خودتان را تکان ندهید

سعی کنید کمتر تکان خورده و حرکات بدنی و جابه جایی دستان کمتری داشته باشید. در طی تکامل بشر ، کسانی که قدرت بیشتری داشته اند ، کمتر تکان خورده و دیگران برایشان کار کرده اند. به همین علت هر چقدر فرد اعتماد به نفس بالاتری داشته باشد ، تکانهای ناگهانی در حرکاتش کمتر خواهد بود.

 

برچسب ها:, , , , , , , , , , ,