حالت شب
text hidden

روانشناسی معکوس چیست و چطور از آن استفاده کنیم

روانشناسی معکوس چیست و چطور از آن استفاده کنیم
2862 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

روانشناسی معکوس

روانشناسی معکوس عبارت است از مخالفت ظاهری و هدف دار و موضع گیری در برابر عقاید یک شخص برای فهماندن اشتباه بودن آن ها به او. این روش یکی از برترین روش های روانشناسی و مشاوره برای هرفردی است. با این حال، شما باید در مورد نحوه و زمان استفاده از روانشناسی معکوس بسیار مراقب باشید. از این روش فقط در موقعیت های حساس و بر اساس میزان آگاهی و شناخت طرف مقابلتان از خود استفاده کنید.

 

نحوه استفاده از روانشناسی معکوس

با ارائه یک پیشنهاد شروع کنید :  این گزینه را در ذهن فرد مقابل قرار دهید. این گزینه ممکن است چیزی باشد که فرد معمولا در برابر آن مقاومت می کند. با این حال، شاید شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که فرد از گزینه موجود آگاه است یا خیر. مثلا :

 

نفر اول: مطمئنم نمی تونی وزنت رو کم کنی ، خیلی ها تلاش کردن اما نتونستن

نفر دوم: مطمئنم که می تونم من مث بقیه نیستم

نفر اول: ببخشی که اینو بهت میگم ولی دوسه روز رژیم می گیری بعد ولش میکنی

نفر دوم: باشه، بهت نشون می دم که اراده من چقد قویه

نفر اول: شرط می بندم که نمی تونی

نفر دوم: اگه انجامش دادم هر چی گفتم باید انجام بدی

نفر اول با پوزخند پاسخ می دهد : خخخ باشه

 

مکالمه ی قبلی یک مثال در مورد استفاده از روانشناسی معکوس برای ایجاد انگیزه در فردی است. وقتی به شکلی از کلمات استفاده شود که باعث شود شخصی روحیه رقابت طلبی پیدا کند و تصمیم بگیرد خلاف موضوعی را ثابت کند می گوییم از تکنیک روانشناسی معکوس برای تحریک وی استفاده شده است. مثال هایی در مورد جملاتی مرتبط با روانشناسی معکوس :

مطمئن نیست که بتونی انجام بدی

سعی نکن همه چیز رو درست کنی چون نمی تونی

اون سنگینه بلندش نکن چون به خودت آسیب می زنی

همه ی تلاشت رو بکن و وقتی موفق نشدی برگرد

 

آیا روانشناسی معکوس واقعا تاثیری دارد؟

بله واقعا تاثیر دارد. فقط باید دقت کنید از دو اشتباه رایج در استفاده از این تکنیک پرهیز کنیم. این دو اشتباه شامل ۱) استفاده از آن در مقابل فرد نامناسب و ۲) استفاده ی بیش از حد از آن است. روانشناسی معکوس روی چهار دسته از افراد تاثیر بسیاری می گذارد. این چهار دسته عبارتند از: کسانی که خودشیفته می باشند، کسانی که بیش از حد اعتماد به نفس دارند، افرادی که ارزش فردی خود را به صورت اغراق آمیز بیان می کنند و اشخاصی که لجباز هستند. این تکنیک روی سه دسته ی اول به این دلیل جواب می دهد که این افراد فکر می کنند می توانند هر کاری را در دنیا انجام دهند و به همین دلیل است که استفاده از چنین عبارت هایی باعث می شود روحیه ی مبارزه طلبی آنان تحریک شود زیرا می خواهند ثابت کنند شما اشتباه می کنید.

از سوی دیگر افراد لجباز از این موضوع متنفر هستند که تنها یک انتخاب داشته باشند و در عوض ترجیح می دهند همه ی انتخابات ممکن را برای خود در نظر بگیرند. وقتی شما به چنین فردی می گویید تنها انتخاب تو همین است که شکست بخوری، وی همه ی تلاش خود را می کند تا به شما ثابت کند اشتباه می کنید. استفاده ی بیش از حد از روانشناسی معکوس ممکن است باعث شود فرد مقابل متوجه شود که قصد دارید وی را برای کاری خاص برنامه ریزی کنید که در نتیجه باعث می شود تاثیر عکس داشته باشد.

روانشناسی معکوس یکی از ساده ترین مثال های « هیپنوتیزم گفتاری » است که از طریق آن می توانید کنترل ذهن دیگران را در اختیار بگیرید.

برچسب ها:, , , ,