حالت شب
text hidden

راه های تشخیص لبخند واقعی از مصنوعی

راه های تشخیص لبخند واقعی از مصنوعی
1381 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

دروغ گفتن از طریق تلفن بسیار ساده تر از دروغ گفتن رو در رو است. زیرا زبان بدن (حالات ناخودآگاهی که در چهره و بدن ظاهر می شوند) پیامهای زیادی را در خود مخفی دارد که احتمالا فکرش را هم نمی کنید. همچنین یکی از راه هایی که می شود از طریق  آن فهمید کسی شما را دوست دارد لبخند زدن است. متاسفانه خیلی ها تصور می کنند که اگر از طرف مقابل هر نوع لبخندی ببینند نشانه ای 100 درصد برای علاقه است.  مثلا در مورد لبخند؛ چگونه می فهمید که آیا یک لبخند واقعی است یا نه؟ اگر کسی برای دلخوش کردن شما یک لبخند دروغین تحویل تان بدهید، آیا متوجه میشوید؟ شناسایی لبخند واقعی از کاذب می‌تواند به شما کمک کند که دریابید آیا دوستان و نزدیکان شما واقعا تمایل به همکاری و همدلی با شما دارند یا نه.

 

 

وقتی چشم ها لبخند را لو می دهد

هیجان های ما به طور عمده در صورت و به خصوص در چشم های مان نمودار می شوند. بنابراین طبیعی است که بتوانیم هیجان های اولیه و شدید مانند شادی، غم و خشم را به خوبی در چشم و عضلات اطراف چشم ببینیم. سال هاست روان شناسان به این نتیجه رسده اند که لبخند واقعی از چشمان انسان آغاز می شود. زمانی که شما واقعا شاد هستید، پوست اطراف چشمانتان چروک می شود در حالی که برای زدن یک لبخند معمولی در محل کار فقط لب هایتان تکان می خورد. بگذارید خیلی ساده برایتان بگویم؛ زمانی که شما شاد هستید یک نفر می تواند فقط با دیدن چشمانتان این شادی را به خوبی ببیند. به انقباض ماهیچه‌های اطراف چشمش نگاه کنید؛ این اتفاق فقط زمانیکه لبخند واقعی بوده و احساسات را نشان می‌دهد می‌افتد. پلک زدن او کاملا طبیعی است و مردمک و کره چشم باثبات به نظر می رسد و فرد زیاد به اطراف خود نگاه نمی کند.

تشخیص لبخند واقعی
تشخیص لبخند واقعی

 

لبخند واقعی را چگونه شناسایی کنیم؟

تاثیر دیگر شادی در صورت شما، ایجاد یک لبخند طبیعی و واقعی است که مدل آن را اغلب اوقات روی چهره کودکان دیده اید. در این حالت لب ها به سمت گوش کشیده می شود و ردیف دندان های سفید شما شروع به خودنمایی می کنند. سر حداقل اندکی به عقب می رود و فرد احساس خوشایندی را به دیگران منتقل می کند. وقتی به فردی که لخند می زند نگاه می کنید، به جهت حرکت سرش دقت کنید. خم شدن سر رو به جلو نشان دهنده فروتنی است. عقب رفتن سر به شما می گوید که فرد مورد نظر خوشحال است و اعتماد به نفس بالایی دارد.

 

در تعریف ‘لبخند تصنعی’ باید گفت این لبخند به عمد به‌نمایش گذاشته می‌شود تا دیگران را گمراه كند و آنها را به باور هیجانی احساس شده و طبیعی وا دارد، هیجانی كه در واقع احساس نشده است. یك لبخند تصنعی در مقایسه با لبخند واقعی، مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا بر چهره بنشیند یعنی شروع لبخند با لحظه شنیده شدن مطلب به ظاهر خوشایند، کمی فاصله زمانی خواهد داشت و لبخند هم مدت طولانی‌تری باقی خواهد ماند. لبخندی که بیش از 4 ثانیه باقی بماند معمولاً مصنوعی تلقی می‌شود.

تشخیص لبخند واقعی
کدام لبخند غیر واقعی است ؟

‘لبخندهای واقعی’ و احساس شده نتیجه فعالیت خود‌به‌خودی دو ماهیچه اصلی هستند. یكی از آنها ماهیچه قدامی اصلی است؛ این ماهیچه، گوشه‌های لب را به‌طرف بالا و به سمت گونه‌ها می‌كشد. ماهیچه دیگری كه در لبخندهای اصیل معمولاً فعال می‌شود، عضله اطراف دهان و گونه را بالا می‌برد و پوست را از كاسه چشم به طرف داخل، جمع می‌كند.

لبخندهای مصنوعی را می‌توان بر چهره سیاستمدارانی كه در انتخابات بازنده شده‌اند مشاهده كرد. مردم همچنین زمانی كه فقط تظاهر می‌كنند از دیدن شما خوشحال هستند، لبخندهای تصنعی می‌زنند. فروشنده‌هایی كه برای فروش اجناس خود لبخندهای تصنعی بی‌نقص دارند. هنرپیشگان و افرادی كه شغل‌شان اقتضا می‌كند هیجانات منفی را پنهان كنند؛ معمولاً در به نمایش گذاشتن لبخندی كه احساس نمی‌كنند مهارت می‌یابند. با وجود این ‌چنین لبخندی خیلی با لبخند واقعی تفاوت دارد و همان معنا را به بیننده منتقل نمی‌كند.
در لبخندهای تصنعی مشاهده می‌شود كه ماهیچه‌های اطراف دهان در اطراف چشم‌ها، بی‌حركت هستند. هیچ كس قادر نیست با هر مقدار تمرین لبخند، حركت این ماهیچه‌ها را به‌طور غیرواقعی به نمایش بگذارد. به‌نظر می‌رسد ماهیچه‌های اطراف دهان تحت كنترل مغز نیستند، و فقط زمانی كه هیجانی واقعی و اصیل وجود داشته باشد، فعال می‌شوند. اگر می‌خواهید از اصالت لبخند كسی مطمئن شوید آن‌قدر به دهان او نگاه نكنید بلكه به اطراف چشم‌ها توجه كنید. اگر اطراف چشم‌ها چین نخورده و حالت چشم‌ها مرده و خالی از زندگی باشد مطمئن باشید، شاهد یك لبخند تصنعی هستید.

 

 به همه چیز دقت کنید

نکته خیلی مهم این است که شما باید کاملا بررسی کنید آیا حالت چهره فرد با زبان بدن او تطابق دارد ؟ آیا حرفهایی که میزند با رفتارهایش در یک جهت است ؟ با بررسی دقیق زبان بدن میتوانید ریزترین فکرهای اطرافیان خود را بخوانید.

 

برچسب ها:, , ,