حالت شب
text hidden

جهت نگاه های فرد مقابل ، چه رازهایی را از او فاش می کند

جهت نگاه های فرد مقابل ، چه رازهایی را از او فاش می کند
697 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

اخطار !!! مطالعه این مقاله برای همه توصیه نمی شود.

بارها شنیده اید که چشم ها دروغ نمی گویند.اما این بار از طریق علم شیرین NLP می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم. باید بدانید که محل ذخيره سازي اطلاعات و روش دسترسی به آنها و همچنين مسير های عصبی شان در مغز متفاوت است در نتیجه جهت حركت چشم ها حين دسترسي به آنها نشانگر نوع اطلاعات خواهد بود.از این راه می توانید موقع صحبت کردن با فرد مقابل تشخیص دهید که آیا او دروغ می گوید ، چه نوع احساسی به شما دارد و یا اینکه به چه نوع اطلاعاتی فکر میکند.

به این شکل نگاه کنید.

زبان چشم ها
زبان چشم ها

در یک دسته بندی کلی ، جهت نگاهها به دو بخش چپ و راست تقسیم بندی می شود و با حروف  R و C به دو واژه Remembered (به معنای به یاد آورده شده)  و Constructed (به معنای ایجادشده) علامت گذاری می شوند.

نگاه به سمت بالا، به معنای دسترسی به اطلاعات تصویری یا همان Visual Data می باشد و با علامت V نام گذاری می شود.

نگاه وسط ، نشانگراطلاعات صوتی یا Auditory بوده و با علامت A نام گذاری می شود.

و بخش پایین، Self Talk (صحبت با خود) و احساسات Kinaesthetic (مانند یاد آوردن خاطره بریده شدن دست و سرما و…) می باشد.

 

رازهای نگاه های فرد مقابل

  1.  نگاه به پایین و سمت چپ : فرد مقابل درحال دسترسی به اطلاعات احساسی است. مانند احساسات، لامسه، حس سوختن و غیره. یا مثل به یادآوردن یک جراحت یا درد. همچنین بیانگر حس عشق یا تنفر هم میتواند باشد. مثال : آیا اون رو دوست داری ؟ اگر نگاههای فرد به بخش Kinaesthetic  انتقال یابد ، نشانگر وجود حس علاقه و یا تنفر خواهد بود. (برای تشخیص بین این دو، به زبان بدن و حالت چهره و سایر سیگنال ها توجه دقت کنید).
  2. نگاه به پایین و راست Ad : فرد مقابل مشغول حرف زدن با خودش است.
  3. وقتی فرد مقابل شما به بالا و راست نگاه میکند Vr : او در حال دسترسی به اطلاعات از نوع تصویری است. حرف R همان گونه که گفته شد، بیانگر این است که تصویری در ذهن فرد وجود دارد و فرد ذکرشده، بعنوان مثال در حال به خاطر آوردن یک تصویر از خاطره دیروز است.
    مثال دیگر :بعد از پرسیدن سوال مقابل، جهت نگاههای فرد را دقیقا چک کنید : دیروز صبح رفتی ورزش کنی ؟   (اگر واقعااتفاق افتاده باشد، باید نگاهش به سمت بالا و راست برود)
  4. نگاه به بالا و سمت چپ Vc : دوباره  فرد مقابل در حال دسترسی به اطلاعات تصویری است و در حال تصور کردن یک تصویر است اما تصویر ذکرشده  در ذهن وی موجودنیست و درحال ساخت تصویر مرتبط است. درواقع فرد مذکور در حال دیدن تصاویری جدید و متفاوت است.
  5. نگاه به سمت راست Ar : فرد مقابل درحال دسترسی به اطلاعات صوتی است که قبلا آنها به گوشش رسیده اند. مثلا صدای یکی از دوستانش را به یاد می  آورد که جمله ای را به او گفته است.
  6. نگاه به سمت چپ Ac : فرد مقابل در ذهن خود درحال گوش دادن به صداهای جدید و متفاوت است که تابحال نشنیده است.
  7. چشمان خیره و ثابت شده به یک نقطه : دیدن تصاویر جدید در ذهن ودیدن آنها.

 

نکته های مهم :
دربعضی افراد، جهت چپ و راست (نه بالا و پایین)، به طور معکوس هم دیده شده است. پیشنهاد میشود ابتدا سوالاتی را بصورت آزمایشی از فرد بپرسید (مثلا ابتدا درباره یک خاطره حسی از او سوال کنید و سپس جهت نگاههایش را دریابید)، تا با این کار بتوانید جهت کانال Kinaesthetic فرد را فهمیده و بعد بقیه موارد را با توجه به آن تشخیص دهید.
برای تشخیص دروغ ، اگر خاطره مربوطه واقعااتفاق افتاده باشد، باید جهت نگاه فرد به کانال Kinaesthetic و یا Vr و یا Ar ( بسته به نوع داده ای که از فرد سوال کرده اید) هم آنرا تایید کند.
شما میتوانید از این مقاله در جهت عکس نیز استفاده کنید. مثال :
تلاش میکنید که صدای فرد و جمله ای که به شما گفته را بیاد بیاورید اما به خاطر نمی آورید  ؟ برای  به یاد آوردن بهتر ، اول چشمان خود را به سمت کانال Ar برده و باز مجددا فکر کنید تا مسیرهای نورولوژیکی نیز شما را در به یاد آوردن بهتر آن اتفاق ، یاری کنند.
باتوجه به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ، اگر فرد مقابل بداند که جهت نگاههایش در حال کنترل  شدن است، نتایج دقیق نخواهد بود. در این موارد، باید ابتدا بخش Conscious یا خودآگاه فرد مقابل منحرف شود و سپس نگاهها آنالیز شوند.

 

برچسب ها:, , ,