حالت شب
text hidden

تمرکز ! راهی ساده برای افزایش تمرکز در کار و زندگی

تمرکز ! راهی ساده برای افزایش تمرکز در کار و زندگی
340 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

تمرکز یعنی چه

احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده که خواسته‌اید مطالعه کنید ولی یک صدای ناهنجار ممتد مانند یک گروهان، بر رشته‌های عصبی مغزتان رژه می‌رود و یک لحظه هم آرام نمی‌گیرد. این صدا شدیدا تمرکز حواس ما را به هم می‌زند به طوریکه حتی مدتی بعد از ساکت شدنش، هرچقدر هم تلاش کنیم خبری از تمرکز نیست و یا اینکه هربار قصد داشته‌ایم کاملا بر کاری تمرکز کنیم خود به خود حواسمان به موارد دیگر پرت شده است.

تمرکز یعنی تواناییِ متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع، شیء یا فکر و بیرون راندن تمام افکار، ایده‌ها، احساسات و هیجان‌های نامربوط از ذهن. تمرکز یعنی به‌جایِ از این شاخه به آن شاخه پریدن و از دست دادن توجه، زمان و انرژی، در هر زمان تنها یک کار انجام بدهیم. در هنگام تمرکز، تنها «یک فکر» ذهن فرد را اشغال می‌کند و تمام انرژی ذهن بر همین فکر واحد متمرکز می‌شود.خورشید منبع بسیار بزرگی از انرژی است و در هر لحظه میلیاردها کیلووات انرژی به سطح زمین ساطع می‌کند که می تواند هر موجودی را به راحتی از بین ببرد. با این وجود ما با کمی کرم ضد آفتاب و یک نقاب آفتاب گیر بر آن غلبه می‌کنیم.

اما اگر با یک عدسی، مقداری از این انرژی را به صورت متمرکز به یک سطح بتابانیم آن را ذوب می‌کند. بنابراین می‌توان گفت افزایش تمرکز برابر است با افزایش قدرت.حال تصور کنید همه ما نیروی بیکرانی درون مغز خود در اختیار داریم که اگر راه‌های افزایش تمرکز را یاد بگیریم با سرعت بسیار زیادی به اهداف خود خواهیم رسید.

 

چکار کنیم تمرکز بیشتری داشته باشیم

 

1. از انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان پرهیز کنید

انجام چند کار به‌طور هم‌زمان، مغز ما را به تمرکز نداشتن عادت داده است. در مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد، گروهی از افراد تعداد زیادی از کارها و گروه دیگری تعداد کمی از کارها را هم‌زمان انجام دادند و مشخص شد که حفظ تمرکز برای گروه اول دشوارتر است.

 

2. تکنیک پومودورو را امتحان کنید

تکنیک پومودورو (Pomodoro technique) می‌تواند راهی برای تمرین دادنِ مغز شما برای رسیدن به تمرکز باشد، درست همان‌طور که عضلات خود را تمرین می‌دهید. برای اجرای تکنیک پومودورو باید به‌مدت ۲۵ دقیقه به‌طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید. برای هر ۴ دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید. اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌تدریج این زمان را افزایش بدهید. در نهایت به جایی می‌رسید که حتی متوجه‌ گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید!

3. مدیتیشن کنید

مدیتیشن مانند تمرین دادن عضلات ذهن برای حفظ تمرکز است و به شما کمک می‌کند که اراده‌ قوی داشته باشید. برای مراقبه لازم نیست که ساعت‌ها در جایی آرام بنشینید، به‌ویژه اگر انجام این کار را تازه شروع کرده‌اید. کافی است که چشم‌هایتان را ببندید و مثلا خود را در حال خوردن سیب مجسم کنید و بر حس‌هایی تمرکز کنید که هنگام گاز زدنِ سیب، به شما دست می‌دهد. با این کار موفق می‌شوید تمرکز خود را به‌مدت ۱۰ دقیقه روی یک چیز معطوف کنید.

 

4. عوامل مزاحم کمتر کنید ! تعدادی از آن ها عبارتند از :

  1. گرسنگی ، تشنگی و خستگی
  2. ابزار دیجیتال و شبکه های اجتماعی
  3. احساساتی مانند ناراحتی ، عصبانیت و عشق !!!…

 

5. شور و شوق خود را بیشتر کنید

وقتی موقع انجام کاری حس خوبی دارید ، ناخود آگاه تمرکز شما بروی آن بیشتر می شود. در خیلی از مواقع عامل وقت کشی و نداشتن تمرکز ، تمایل نداشتن ضمیر ناخودآگاه شما به انجام آن کار است که بصورت حواس پرتی نمود نشان داده میشود.

 

6. از انجام  دادن کارها باهم بپرهیزید ( مهمترین مورد )

در دنیای مدرن امروز ، مردم عادت کرده اند که همزمان چند کار را باهم انجام دهند.اما ذهن انسان برای اینکه همزمان چند کار را اناجم دهد ساخته نشده است. کافیست یک بار امتحان کنید وقتی فقط یک کار را انجام می دهید ، ذهن آرام شده و تمرکز بالا می رود. متاسفانه وسایل دیجیتال باعث شده که امروزه نتوانیم حتی برای چندین ثانیه هم تمرکز داشته باشیم. همین الان ساعت گوشی خود را چک کنید ببینید می توانید فقط 30 ثانیه به یک چیز فکر کنید و تمرکز رویش داشته باشید. راحت ترین راه برای افزایش تمرکز این است که در هر لحظه فقط یک کار را انجام دهید به همین سادگی!!! اگر در حال غذا خوردن هستید ، تلویزیون و گوشی را کنار بگذارید.اگر در حال خوش گذارنی هستید فقط لذت ببرید و مسائل کاری را موقتا فراموش کنید.

 

راه های ساده برای افزایش تمرکز

1- فقط یک کار را در هر لحظه انجام دهید
2- تا زمانی که کار اول را تمام نکرده‌اید کار دوم را آغاز نکنید
3- اول از همه از کار ساده و آسان را انجام  دهید
4- موقع کارها گوشی خود را روی حالت بی صدا قرار دهید

انجام هم‌زمان کار ها بسیار بد است !

برچسب ها:, , , , , , ,