حالت شب
text hidden

ان ال پی NLP علمی شیرین تر ازعسل برای رسیدن به موفقیت و رویاها

ان ال پی NLP علمی شیرین تر ازعسل برای رسیدن به موفقیت و رویاها
262 بازدید
زمان مطالعه : 3 دقیقه

ان ال پی NLP چیست

ان ال پی NLP ار حروف ابتدایی عبارت Neuro Linguistic Programming تشکیل شده است.NLP به معنای برنامه ریزی عصبی کلامی است. این دانش، توسط ریچارد بندلر و جان گریندر با مطالعه و بررسی رفتار انسان‌های موفق و بهره‌گیری دانش هیپنوتیزم، زبان شناسی و علوم کامپیوتر ، در دهه هفتاد میلادی ایجاد شد.

مبنای نام‌گذاری NLP

این علم، با توجه به اسمش بر پایه سه عنوان زیر بنیان نهاده شده است:

عصب ‌(Neuro):
که با پرداختن به عملکرد سیستم عصبی و پنج حواس انسان که تشکیل یک شبکه عظیم دریافت اطلاعات را میدهند؛ ایجاد تغییر نماید و با استفاده بهینه از این شبکه دست به تغییرات شگرف در انسان‌ها بزند.

زبان‌شناسی (Linguistic):
از آنجا که ساده ترین راه ارتباطی انسانها کلام است به همین دلیل با تکیه بر زبان و تاثیرگذاری کلام در ساختاردهی و مدیریت افراد سعی دارد تا از آن در راستای تحول و دگرگونی افراد در حوزه‌های مختلف استفاده نماید.

برنامه‌ریزی (Programming):
از دیدگاه ان ال پی NLP انسان موجودی است برنامه ریزی شده و قابل برنامه ریزی مجدد که با استفاده از قدرت کلام و عملکرد عصبی (دریافت و پردازش اطلاعات) می توان تحولات اساسی در او بوجود آورد تا از توانایی‌های نا محدود بالقوه خود استفاده کند.

تاریخچه

ویرجیناستیر کسی بود که برای نخستین بار خانواده درمانی را در سطح جهان انجام می‌داد. او با همکاری «فریتز پرلز»، مبتکر روانشناسی گشتالت به این نتیجه رسیدند که «انسان پیوسته درحال برنامه‌ریزی شدن برای زندگی‌اش است. این برنامه‌ریزی را ضمیر ناخودآگاه انجام می‌دهد و موفقیت یا عدم موفقیت در انجام هر کاری را خود فرد آگاهانه برای ذهن خودش برنامه‌ریزی می‌کند. هر فرد می‌تواند با ایجاد و به کارگیری سیستم‌های خاص، این برنامه‌ریزی را به سمتی که تمایل دارد، تغییر دهد.»

ویرجینیا ستیر و میلتون اریکسون از جهت درمان مراجعین در زمان کوتاه بسیار شهرت داشتند. ریچارد بندلر و جان گریندر روش درمانی این دو نفر را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که روش درمانی هر دو، تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر است. پس از استخراج و طبقه‌بندی شیوه درمان آن‌ها، شیوه استخراج را در اختیار گروهی روانشناس قرار دادند و متوجه شدند که میزان نتیجه‌گیری این گروه روانشناسان در مقایسه با قبل بسیار بهبود یافت. این شروعی بود برای تحقیقات بیشتر ریچارد و جان برای یافتن اشتراکات انسان‌های موفق در زمینه‌های دیگر.

 

سال ۱۹۷۰ در کالیفرنیا، آقایان « ریچارد بندلر » و « جان گریندر » با همکاری هم و ادغام تحقیقات‌شان توانستند یک روش خاص جهت بهبود فعالیت مغزی و رفتاری بوجود آورند. آن‌ها مدعی بودند که بین فرایند‌های عصبی، الگوهای کلامی و الگوهای رفتاری، ارتباط عمیقی وجود دارد.این دو روانشناس بعد از ۳۶ ساعت بحث و گفتگوی مستمر، در نهایت نام Neuro-linguistic programming که به اختصار ان ال پی (NLP) نامیده می‌شود را برای روش خود انتخاب کردند.روشی که این دو روانشناس بنیان گذاشتند، برای برقراری ارتباط بهتر و همچنین رسیدن به هدف ویژه‌ای در زندگی استفاده می‌شود. حتی با استفاده از این روش می‌توان مسیر زندگی را تغییر داد.

جان گریندر و ریچارد بندلر پایه‌گذاران اصلی NLP هستند که با بررسی فعالیت‌های «میلتون اریکسون» – هیپنوتیزور معروف و نابغه آمریکایی و همچنین بررسی روش‌های کسب موفقیت بازرگانان بزرگ، «ویرجینیا ساتیر» که برای نخستین بار خانواده درمانی را در سطح جهان انجام می‌داد و «فریتز پرلز»، مبتکر روانشناسی گشتالت به این نتیجه رسیدند که «انسان پیوسته در حال برنامه‌ریزی شدن برای زندگی اش است و این برنامه‌ریزی را ضمیر ناخودآگاه وی انجام می‌دهد و موفقیت یا عدم موفقیت در هر کاری را خود فرد برای خودش برنامه‌ریزی می‌کند و با ایجاد و به‌کارگیری سیستم‌های خاصی می‌توان این برنامه‌ریزی را به سمتی که مایل است، تغییر دهد». بنابراین در دهه هفتاد میلادی بود که NLP شکل گرفت و بنیانگذاران آن، «ریچارد بندلر» و «جان گریندر» بودند؛ البته از آن جایی که برنامه‌ریزی عصبی زبانی شامل ابزار گوناگونی برای تغییر در رفتار است و اشخاص دیگری همچون: «رابرت دیلتز»، «تاد جیمز»، استفان گلیگان، لسلی کامرون بندلر، استیو کونرا، دیوید گوردون، جودیت دولوزیر و … هر کدام با نوآوری‌های خود نیز به نوعی به قوی تر شدن NLP که امروزه دارای بیش از ۳۰۰ تکنیک برای تغییر در رفتار است، کمک کردند. برنامه‌ریزی عصبی زبانی در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ میلادی با کمک رابرت دیلتز، فرم استاندارد گرفت و در طول سال‌های دهه ۸۰ دسته‌بندی شد تا بتوان آن را به صورت یک رشته تحصیلی به علاقه‌مندان معرفی کرد و در اختیار آنان قرار داد

کاربردهای NLP

 1. زمانی که فرد به جای زندگی در لحظه حال، دائماً در گذشته اش زندگی می کند.
 2. زمانی که فرد دائماً در انجام کارها و تکمیل پروژه هایش تاخیر می کند.
 3. زمانی که فرد دائماً دچار اضطراب و افسردگی بی دلیل است.
 4. زمانی که فرد عملکرد موفقی در محیط کار خود ندارد.
 5. زمانی که فرد دائماً رژیم غذایی می گیرد، اما پس از مدت کوتاهی با شکست مواجه می شود و عمدتاً بعد از یک هفته یا یک ماه، آن رژیم را کنار می گذارد و نسبت به خودش احساس ناامیدی می کند.
 6. زمانی که فرد درگیر شرایطی طاقت فرسا شده یا دچار مشکلاتی در روابط خود می شود و نمی داند چگونه می تواند از آن شرایط و مشکلات رهایی یابد.
 7. زمانی که فرد دچار کمبود اعتماد به نفس است و این مسئله مانع می شود که بتواند در جهت بهبود شرایط خود حرفی بزند یا اقدامی بکند.
 8. زمانی که یک فروشنده در کسب و کار خود دچار بی رونقی است.
 9. زمانی که فردی عملکرد فیزیکی و ذهنی مطلوبی ندارد.
 10. زمانی که فرد می خواهد از موانعی که او را در یک وضعیت خاص محصور و محدود کرده اند، رهایی یابد و به دنبال کسب استقلال و آزادی فردی بیشتر است.
 11. اگر شما در خوردن مواد غذایی ناسالم از خود ناراضی هستید
  اگر برای سخنرانی در جمع استرس دارید
  اگر زمان های بیهوده زیادی در فضاهای مجازی تلف می کنید
  اگر از ارتفاع می‌ترسید
  اگر عادت های ناپسند و نامطلوب دارید
  اگر در ارتباط برقرار کردن مشکل دارید
  و خیلی چیزهای دیگر

..

برچسب ها:, , , , , , , , ,