حالت شب
text hidden

اعتماد به نفس چیست – چطور پر رو بشیم !!!

اعتماد به نفس چیست – چطور پر رو بشیم !!!
204 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس یعنی توانایی و باورهای ذهنی درست و مهارت در انجام کاری.یعنی خودباوری در زمینه‌ای خاص، برای مثال فردی درزمینه‌ی نواختن گیتار مهارت بالایی دارد و در آن حس اعتماد به نفس بالایی می‌کند همان فرد ممکن است در زمنیه ی فروشندگی به‌شدت دچار کمبود اعتماد به نفس شود.

 

وقتی که اعتماد به نفس و خود باوری خود را بر اساس آن که و آن چه به راستی هستید و نه بر اساس موفقیت ها و دست یا بی ها یا شکست ها و ناکامی های خود بنا می کنید چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت . حال با توجه به مفاهیم بالا می توان گفت که اعتماد به نفس واقعی همواره در درون خود شما تولید می شود نه از بیرون . اعتماد به نفس واقعی زاییده ی تعهد شما به خودتان است .اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان .
اعتماد به نفس حقیقت این نیست که نترسیم . بلکه ان است که بدانید و مطمئن باشید با این که می ترسید اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.

افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه‌ای باید دو مورد را به‌شدت تقویت کنید :

یکی تصویر ذهنی خود نسبت به زمینه‌ای که می‌خواهید در آن به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید و دیگری درزمینه‌ی تقویت مهارت‌ها است

یعنی شما باید در ذهن خود به این باور برسید که می‌توانید راننده‌ی خوبی باشید و به همان نسبت که روی ذهن خود کار می‌کنید باید مهارت رانندگی خود را هم تقویت کنید یعنی باید مدتی را در روز به تجسم درزمینه‌ی رانندگی بپردازید و سپس مدتی را نیز به تمرین رانندگی بپردازید با این فرمول می‌توان در هر زمینه‌ای اعتماد به خود را افزایش داد.

چند راه ساده برای افزایش اعتماد به نفس

  1. دست از افکار منفی درمورد خودتان بردارید – اگر عادت دارید فقط به کمبودهای خود فکر کنید، سعی کنید از این به بعد روی جوانب مثبت خودتان تمرکز کنید. هر زمان که احساس کردید بیش از اندازه نسبتب ه خودتان انتقادی نگاه می‌کنید، یک نکته مثبت درمورد خودتان بگویید. هر روز سه ویژگی خودتان که شادتان می‌کند را یادداشت کنید.
  2. به دنبال موفقیت باشید نه کمال – بعضی افراد خود را اسیر ایدآل‌گرایی می کنند. به جای اینکه خودتان را با تفکراتی مثل، “تا 10 کیول وزن کم نکنم برای تست بازیگری نمی‌روم” عقب نگه دارید، به این فکر کنید که در چه کارهایی خوب هستید و از چه چیزهایی لذت می‌برید و به سراغ آنها بروید.
  3. اشتباهات را فرصت‌هایی برای یادگیری ببینید – قبول کنید که اشتباه می‌کنید چون همه انسان‌ها اشتباه می‌کنند. اشتباهات بخشی از یادگیری هستند. به خودتان یادآور شوید که استعدادهای هر فرد مدام در حال تغییر و رشد است و همه آدمها در کارهای مختلف استعداد و توانای دارند ، همین آدمها را جالب می‌کند.
  4. چیزهای جدید را امتحان کنید – فعالیت های مختلف را امتحان کنید تا استعدادهای خود را بهتر بشناسید. بعد به توانایی‌ها و مهارت‌های جدیدی که به دست می‌آورید افتخار کنید.
  5. تشخیص دهید چه چیزهایی را می‌توانید و چه چیزهایی را نمی‌توانید تغییر دهید – اگر تشخیص دهید که بخاطر یک مسئله درمورد خودتان ناراحت هستید که می‌توانید آن را تغییر دهید، از همین امروز شروع کنید. اگر چیزی است که قادر به تغییر آن نیستید (مثل قدتان) سعی کنید خودتان را همانطور که هستید قبول کرده و دوست بدارید.
  6. هدف تعیین کنید – فکر کنید دوست دارید چه کاری انجام دهید و بعد برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌تان را به دقت و با تعهد دنبال کنید و روند پیشرفتتان را بررسی کنید.
  7. به ایده‌ها و نظرات خود افتخار کنید
  8. برای ابراز عقاید خود خجالت نکشید.
  9. کمک کنید – به یکی از همکلاسی‌هایتان که مشکل دارد در درس‌ها کمک کنید، به مادرتان برای مرتب کردن خانه کمک کنید یا برای هر کار مثبت دیگر پیشقدم شوید. وقتی احساس کنید که در زندگی دیگران تغییر ایجاد می‌کنید و کمک شما ارزشمند است، اعتمادبه‌نفستان بالا خواهد رفت.
  10. ورزش کنید! – با ورزش کردن می‌توانید استرستان را خالی کرده، سالم‌تر و شادتر شوید.

 

برچسب ها:, , , , , , , , ,