حالت شب
text hidden

استفاده از مکث کردن در هنگام صحبت کردن و سخنرانی

استفاده از مکث کردن در هنگام صحبت کردن و سخنرانی
1092 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

مکث

مکث به معنی توقف کوتاه یا بلند در میان کلام است. طوری که توجه شنونده به بخشی از کلام ما بیشتر شود. مهمترین دلیل استفاده از مکث در صحبت کردن به ساختار مغز ما برمی­گردد ، ساختار مغز ما به گونه ­ای است که نمی­تواند به موضوعات یکنواخت به مدت طولانی توجه کند. اگر یک سخنران قدرت تنوع دادن  به کلام خود را نداشته باشد، به دلیل همین ساختار مغز، توجه مخاطبین را از دست خواهد داد. یک مهارت سودمند برای عدم از دست دادن توجه فرد مقابل ، مکث در صحبت کردن است. مکث کردن ابزاری ساده اما سودمند و قابل یادگیری برای همه می باشد.

مکث در بین کلام می تواند تاثیر خوبی بر زیبایی کلام ما داشته باشد، البته مکث صحیح. مکث می تواند کمک کند تا مخاطب درک بهتری از صحبت و مفهوم کلام ما داشته باشد و اگر از مکث بخوبی استفاده شود، تاثیر خیلی مطلوبی بر روی زیبایی سخنان ما هم میگذارد. باید بین جمله هایمان مکث داشته باشیم تا به ذهن مخاطب فرصت تجزیه و تحلیل صحبت هایمان را بدهیم، در ضمن مکث به ذهن ما هم در پیدا کردن کلمات جدید کمک می کند. مکث می تواند به ما کمک کند جاپرکن را حذف کنیم، بهتر است بجای جا پرکن هایی مثل اِاِ… یا اومممم از مکث استفاده کنیم.

 

2 راه برای استفاده صحیح از مکث

پیشنهاد اول: سعی کنید گهگاهی صدای خودتان را ضبط کنید و در زمانی مناسب  به آن گوش کنید، آیا از نحوه صحبت کردن خودتان و مکث هایی که می کنید لذت می برید؟ کار بهتر این است که این صوت ها را به دوستانتان بدهید و از آنها نظر بخواهید.

پیشنهاد دوم: به نحوه صحبت کردن مجری ها و گوینده های رادیو و تلویزیون با دقت گوش کنید، مجری ها و گوینده ها افرادی هستند که تمرین های فراوانی برای بهتر شدن صدا و بیان خودشان میکنند و بصورت حرفه ای از این اصول استفاده میکنند. سعی کنید با دقت به مکث هایی که میکنند توجه کنید و بهتر است با آنها هم صدا شوید و جملاتی که می گویند را تکرار کنید.

 

کاربرد دیگر مکث برای زمانی است که می­خواهید مطلب مهمی بگوئید. این کار یک پیام مخفی به مخاطب است. حقیقت این است که مخاطبین پیامهای مخفی را بسیار بیشتر از پیامهای روشن مورد توجه قرار می­دهند و با ایجاد مکث به جا قبل و بعد از مطالب مهم توجه مخاطب بسیار بیشتر جلب خواهد شد.

 

یک مثال ساده برای استفاده از مکث کردن : ( نقطه ها مکث کردن هستند )

علی : مریم … می خوام یه حرف خیلی مهم بهت بزنم ……

مریم : چی ؟ ( به دلیل اینکه در موقع خیلی حساسی مکث به کار رفته ، تمام حواس مخاطب را به اینکه چه چیزی قرار است گفته شود جمع میکند )

علی : خیلی وقته می خواستم اینو بهت بگم … راستش خیلی بهت علاقه پیدا کردم … میخوام بهت درخواست ازدواج بدم ……… ( مکث طولانی )  به پدر ومادرمم گفتم ، اگه موافق باشی بیام خواستگاریت…

اثر گذاری این مکث های کوتاه بسیار زیاد است.حالا تصور کنید علی این مطالب را به شکل زیر می گفت :

علی : مریم

مریم : چیه ؟

علی : خیلی وقته می خواستم اینو بهت بگم راستش خیلی بهت علاقه دارم باهام ازدواج میکنی؟؟

 

پس برای اینکه بتوانید اثر صحبت کردن خود را بیشتر کنید ، بعد از ادای چند جمله یک مکث کوتاه ­داشته باشید و بعد به ادامه صحبت بپردازید و طول این مکث می­تواند از یک تا سه ثانیه متغیر باشد. این کار باعث هضم مطالب قبلی توسط مخاطب و آمادگی او برای شنیدن ادامه مطالب خواهد شد. اگر ما مطالب را پشت سر هم و بدون رعایت فاصله از یکدیگر بگوییم، احتمال فهم مخاطب کمتر است.اما می­توانیم بعد از ادا کردن هر سه یا چهار جمله از مکثهای کوتاه استفاده کنیم.

برچسب ها:, , , , , , , , ,