حالت شب
text hidden

ارتباط نیمکره‌های مغز با ضمیر ناخودآگاه

ارتباط نیمکره‌های مغز با ضمیر ناخودآگاه
1284 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

ارتباط نیمکره چپ مغز با ضمیر خودآگاه

از ویژگی‌های نیمکره چپ مغز میتوان به پردازش اطلاعات به صورت منطقی اشاره کرد. تجزیه وتحلیل اطلاعات یکی دیگر از ویژگی‌های نیمکره چپ مغز است. وقتی می‌گوییم نیمکره چپ مغز اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کند ، پس میتوان گفت نیمکره چپ مغز جزیی نگر است.

به نظرتان این ویژگی‌ها با منطق مرتبط نیستند؟ تمام ویژگی‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد ، از خصوصیات افراد منطقی است. می‌دانیم که منطق انسان تحت تاثیر ضمیرخودآگاه شکل می‌گیرد ، بنابراین ارتباط نیمکره چپ مغز با ضمیر خودآگاه بدیهی است.

به افرادی که نیمکره چپ آنها فعال‌تر است ، اصطلاحا چپ مغز گفته میشود. افرادی که چپ مغز هستند ، افرادی منطقی هستند و کمتر تحت تاثیر احساسات و عواطف قرار دارند. در این افراد خودآگاه که شکل دهنده منطق است، نسبت به ناخودآگاه مسلط‌تر است.

بنابراین افراد چپ مغز بیش‌تر تحت تاثیر منطق هستند تا احساسات. بیشتر توسط خودآگاه خود کنترل میشوند تا ضمیر ناخودآگاه. در صحبت کردن با این افراد بهتراست که از استدلال استفاده کنیم و نظرمان را به صورت منطقی برایشان توضیح دهیم.

ارتباط نیمکره‌های مغز و ضمیر ناخودآگاه

ارتباط نیمکره راست مغز با ضمیر ناخودآگاه

نیمکره راست مغز بیشتر با الگوها و احساست سر و کار دارد. دقیقا برعکس نیمکره‌ چپ که با واژگان سر و کار دارد. یعنی کلمات و جملات را نیمکره چپ مغز تولید می‌کند و احساسی که به مخاطب منتقل میشود توسط نیمکره راست مغز بوجود می آید. در واقع اگر نیمکره راست مغز ما دچار صدمه شود ، لطمه چندانی به قدرت تکلم ما وارد نمیشود ، اما صحبت کردن‌مان بدون حس و حال و بی‌روح میشود.

البته تمام توانایی‌های زبانی مربوط به نیمکره چپ مغز نیست. نیمکره راست مغز هم توانایی‌ها زبانی دارد اما این توانایی‌ها محدود به معانی ساده و دستور زبان بچه‌گانه هستند. از ویژگی‌های دیگر نیمکره راست مغز میشود به این اشاره کرد که تمایلی به استدلال ندارد.

این ویژگی شما را یاد خصوصیات ضمیر ناخودآگاه نمی‌اندازد؟ می‌دانیم که ضمیر ناخودآگاه را به یک بچه غول بی‌شعور تشبیه می‌کنند. چرا بچه غول بی‌شعور؟ چون مثل یک بچه ساده لوح است ، قدرت زیادی دارد و توانایی تجزیه و تحلیل ندارد. به نظر می آید که ویژگی‌هایی که ضمیر ناخودآگاه داد  مربوط به نیمکره‌ راست مغز است.

درواقع باید گفت افرادی که راست مغز هستند، به طور ناخودآگاه، یعنی به صورت غیرانتخابی، استفاده بیش‌تری از ضمیر ناخودآگاه‌شان می‌کنند. به عبارت دیگر میتوان گفت ضمیر ناخودآگاه افراد راست مغز بیش‌تر در دسترس قرار دارد.زبان ضمیر ناخودآگاه، تصاویر، داستان و شعر هست.

علت این مسئله این است که جایگاه ضمیر ناخودآگاه در نیمکره راست است. نیمکره راست مغز ارتباط بهتری با تصاویر و معانی کلمات برقرار می‌کند. به همین دلیل است که در صحبت با افراد ، خیلی اوقات بهتر است به جای استدلال، از داستان و مثال استفاده کنیم تا آن‌ها را سریع‌تر متقاعد کنیم.

 

برچسب ها:, , ,