حالت شب
text hidden

متا مدل راهی ساده برای برطرف کردن مشکلات

متا مدل راهی ساده برای برطرف کردن مشکلات
353 بازدید
زمان مطالعه : 2 دقیقه

متا مدل چیست؟

متا مدل  روشی است که توسط ریچارد Bandler و جان grinder ساخته شد و اولین بار در سال ۱۹۷۵ منتشر شد و بعدها توسط مایکل هال به روز شد. متا مدل به ما کمک می کند تا با یک سری سوالات بتوانیم براحتی مشکلات ارتباطی و باورهای منفی را از بین ببریم.
افکاری که ما در ذهن خود می‌سازیم، واقعیت جهان نیست بلکه نمایش داخلی آن در ذهن ماست. آلفرد کورزیبسکی ، بنیانگذار معناشناسی عمومی عبارت بسیار زیبا و ماندگار  نقشه، قلمرو نیست را ابداع کرد.

 

حذف، عمومی سازی و تحریف حقیقت

 

انسانها بدون هوشیاری، معمولا حقیقت را دستکاری میکنند و تجربه های خود از زندگیشان را توسط حذف قسمتهایی از حقیقت ، تحریف یا عمومی سازی عوض میکنند. مثلا  :

تحریف : اطمینان دارم به من دروغ گفت ،  اطمینان دارم که لبخند های او الکی است.

حذف : هیچکس راست نمی گوید  و همه در حال دروغ گفتن هستند .

عمومی سازی : تمام  مردم دروغ گو هستند.

این ها فکرهایی هستند که خیلی ها مدام درگیرش هستند و تجربیات جدیدشان را بر اساس همین افکار پیش می برند.

انسانها همیشه  اطلاعات و اتفاق های بیرونی (در گذشته، حال یا آینده) را طوری تحریف یا تعریف میکنند که باورهای فعلی آنها را استحکام دهد. مثلا زمانی کسی اعتماد به نفس ندارد، تمام خاطره هایی که اعتماد به نفس داشتن او را تایید میکند ،  پاک کرده و در واقعیتی موازی  میرود که در آن اعتماد به نفس ندارد و هیچ کس تابه حال او را تشویق نکرده است.

 

کاربرد متا مدل در زندگی

متا مدل به سادگی، به فرد اثبات میکند که باورها و افکاری که دارد ، توسط ذهن خود او ، دچار تحریف شده و واقعیت ندارند. به این مثالها دقت کنید :

  1. اطمینان دارم به من دروغ گفت ،  اطمینان دارم که لبخند های او الکی است.
    پرسش متا : دقیقا چه چیزی سبب میشه تا این حد اطمینان داشته باشی ؟ چه مدرکی برای ثابت شدنش داری ؟ دقیقا چه چیزی توی حرف هاش بود که دروغ بود ؟
  2. هیچکس راست نمی گوید  و همه در حال دروغ گفتن هستند .
    پرسش متا :  مطمئنی که تا حالا همه مردم به تو دروغ گفتن ؟!
  3. تمام  مردم دروغ گو هستند.
    پرسش متا : یعنی یه نفر آدمم وجود نداره راست بگه ؟؟ مطمئنی ؟؟

همانطور که میبینید، هدف الگوی زبانی متا مدل ، این است که به فرد اثبات کند آنچه بیان میکند، کاملا تحریف شده و بی پایه و اساس است.

 

متا مدل و ضمیر ناخودآگاه

از طریق متا مدل و گفتگوی درونی با خود میتوانید مشکلات خود را حل کنید.مثلا فرض کنید که شما باور دارید اعتماد به نفس پایینی دارید.در چنین حالتی ، سوالاتی که با کمک متا مدل از خودتان می پرسید کمک میکند بفهمید که باورهای شما کاملا پوچ و بی اعتبار است.

باور های غلط ریشه بسیاری از مشکلاتی است که انسان ها در زندگی خود دارند.

برچسب ها:, ,